“ÜÇ MAVİ TÜNEL YARARINDA SİSTEM”-HAKİMİYET, “OVAYA BASINÇLI SU LAZIM”-KONYA’NIN SESİ, “MAVİ TÜNEL KADAR ÖNEMLİ”-MERHABA-MEMLEKET-YENİ KONYA-YENİ MERAM, “OVANIN İSTEĞİ, SULAMA SİSTEMİ”-MANŞET-KONYA POST

KONYA ŞUBE ( )
23.02.2010 (Son Güncelleme: 23.02.2010 11:00:59)

ZMO Konya Şube Başkanımız Özkan TAŞPINAR, yılda 1 milyar metreküp su tasarrufu sağlayacak olan basınçlı sulama sisteminin, Konya Ovası için en az Mavi Tünel kadar önem taşıdığını açıkladı

   Ziraat Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanımız Özkan TAŞPINAR,  Göksu‘nun bir bölümünün, halen inşaatı devam eden Mavi Tünel Projesi ile su bekleyen Konya Ovası‘na aktarılacağını söyledi. Başkan TAŞPINAR, Göksu‘dan Konya Ovası‘na bu 17 kilometrelik tünelden aktarılacak yılda 414 milyon metreküp suyun, şuan Konya Ovası‘nda sulanabilen 400 bin hektar araziye 200 bin hektar daha ekleyeceğini vurguladı. Konya‘da yer altı sularının, son 2 yıldır yağan bol yağışa rağmen beklenen ölçüde artmadığını dile getiren Özkan TAŞPINAR, ‘‘Bu suyun sanayide ve Konya kent merkezindeki şebeke suyunda kullanılması da gündemde... 414 milyon metreküp bu su, bu şekilde dağılırsa, sulanacak alan miktarı 200 bin hektar değil belki de 50 bin hektar artacak‘‘ diye konuştu.

-BASINÇLI SULAMA 3 KAT SU TASARRUFU SAĞLAYACAK-

   Konya Ovası‘ndaki mevcut yer altı ve yer üstü suların tasarruflu kullanılmasının, Mavi Tünel kadar önemli olduğunu dile getiren Özkan TAŞPINAR, şunları kaydetti: ‘‘Şuan basınçlı sulama sistemini başarıyla kullanan bölgelerimiz var. Mavi Tünel‘den gelecek suyun 3 katı kadar, basınçlı sisteme geçerek tasarruf yapabiliriz. Konya İl Özel İdaresi ile Tarım İl Müdürlüğünün üzerinde çalıştığı kapalı devre sulama projesi var. Bu konuda umuyoruz en kısa süre içinde adım atılır ve toprak kanallarda gelirken yarısından çoğu baharlaşan su, kapalı devre sulama sistemleri içine alınır ve basınçlı sulama sistemiyle hem çiftçi hem de ülke ekonomisi kazanır. Konya Ovası da su kıtlığı tehlikesinden zaman içinde tümüyle kurtulmuş olur.‘‘ Ziraat Bankasının çiftçilere bireysel olarak verdiği damla sulama teşvikinin, ülkenin ‘‘Tarım Başkenti‘‘ kabul edilen Konya için yeterli gelmediğini, basınçlı sulama desteğinin kooperatifler, sulama birlikleri ve çiftçilere bir an önce verilmesinin bir zorunluluk olduğunu ifade etti.

-DAMLA SULAMA YAPAN DAHA AZ GÜBRE KULLANIYOR-

   Başkan Özkan TAŞPINAR, basınçlı sulama sistemlerinin kurulmasına Tarım ve Köyişleri Bakanlığının, kooperatif, sulama birlikleri ve çiftçiler bazında destek vermesi gerektiğinin altını çizerek, şöyle devam etti: ‘‘Basınçlı sulama sistemi olarak adlandırdığımız yağmurlama ve damla sulama sistemleri, klasik usul salma sulamaya göre kıyaslanamayacak oranda su tasarrufu sağlıyor. Daha da önemlisi, bitkinin sadece köklerine su verildiği için Konya Ovası‘ndaki en büyük sorunlardan biri olan toprağın tuzlanmasının önüne geçiyor. 2-3 yıl bitkinin türüne göre damla ya da yağmurlamayla, yani basınçlı sulamayla sulanan tarla kendine geliyor. Bu tarlada daha az gübre kullanılıyor, daha az hastalık görülüyor‘‘ diye konuştu.

 

Okunma Sayısı: 1339
Fotoğraf Galerisi