“MART SOĞUĞU VURDU”- MERHABA 19 MART 2010

KONYA ŞUBE ( )
26.03.2010 (Son Güncelleme: 26.03.2010 17:31:20)

Hava sıcaklıklarının mevsim normalleri üzerinde seyretmesi nedeniyle erken çiçek açan kayısı, badem ve erik ağaçlarını don vurdu. Şube Başkanımız Özkan TAŞPINAR, MERHABA’ ya yaptığı açıklamada don olayının devam etme ihtimalinin de bulunduğuna işaret etti

ELMA VE KİRAZI ETKİLEMEDİ, KAYISI ERİK VE BADEMİ VURDU
Ziraat Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Özkan TAŞPINAR, son iki akşamdır etkili olan donun, meyve ağaçlarının çiçeklerini öldürdüğünü söyledi. Çiçeklerin yanı sıra çok taze olan çiçekten sonraki çağla olarak ifade edilen küçük meyvelerin de dondan olumsuz etkilendiğine dikkat çeken Özkan TAŞPINAR, don nedeniyle oluşan zararın ne kadar olduğunun şu an tespit edilmesinin imkansız olduğunu ayrıca don olayının da devam etme ihtimalinin de bulunduğuna işaret etti. Konya bölgesinde öneme haiz olan kiraz, elma gibi ağaçlarda çiçek olmadığı için onlarda herhangi bir zararın olmadığını belirten Özkan TAŞPINAR, kayısı, erik, badem gibi ağaçların çoğunluğunun çiçek açtığını hatırlatarak, donun bu meyveleri vurduğunu söyledi.


MEYVE AĞAÇLARINI DONDAN KORUMAK İÇİN NE YAPILMALI?
Don olayına ne gibi önlemlerin alınabileceğini de anlatan Özkan TAŞPINAR, şunları söyledi: "Gecenin o vaktinde, don ne zaman oluyorsa, ağaçları çiçeğiyle ıslatmak lazım. Böylelikle dondan korunmuş oluyor. Onun için meyve bahçelerinin üst kısmına don zararını önlemek için springler bağlanıyor. Don olacağı saatlerde çalıştırılıyor ve don olsa da ıslak olan kısma, suyun üzerine don vuruyor. Güneş doğduktan sonra don eriyor, içerisinde çiçek yeniden hayatına devam ediyor. Ağaç altların da saman ya da lastik yakmak lazım. Gecenin o saatlerinde ateş yakıp dumanıyla soğuğu kıracaksınız, ya da rüzgar veren vantilatörle havayı sirküle edeceksiniz" dedi.
Bu tür uygulamaları daha çok meyvecilikten geçimini sağlayan, düzenli meyve bahçesi kuranların kullandığını aktaran Özkan TAŞPINAR, Karaman‘da bunun örneklerinin olduğunu ifade etti. Konya‘da bundan sonra da don olabileceğine dikkat çeken Özkan TAŞPINAR, "Nisan ayının 21-22‘sine kadar don zararı olabiliyor" diye konuştu.

Okunma Sayısı: 1172
Fotoğraf Galerisi