“TARIM-TARIM VE HAYVANCILIK SEKTÖR DERGİSİ”-TÜRKİYE’DE TARIM

KONYA ŞUBE ( )
26.03.2010 (Son Güncelleme: 26.03.2010 17:30:56)

ZMO Konya Şube Başkanımız Özkan TAŞPINAR’ nın, Tarım ve Hayvancılık Sektör Dergisi olan “TARIM” nın Mart –Nisan 2010 birinci sayısında “Türkiye’ de Tarım” hakkında değerlendirmelerde bulundu

   Konya Şube Başkanımız Özkan TAŞPINAR, "TARIM" Dergisine yaptığı açıklamada şunları kaydetti;

   Ülkemiz yakın zamana kadar dünyada kendi kendine yetebilen 7 ülkeden biri iken bugün ana ürünümüz olan buğdayı dahi ithal eden bir ülke konumuna gelmiştir. Dört değişik mevsimi yedi coğrafi bölgesi olan ve haritaya baktığınız zaman % 70‘ i ekilir dikilir alana sahip olan ülkemizde bir kısım tropikal iklim bitkileri hariç çoğu bitki yetişmekte ve dünyanın en büyük üçüncü gen bankası da yine ülkemizdedir.

   Dünya nüfusu bugün 6,5 milyar kabul ediliyor. Kırk yıl sonra ise nüfusun 9,5 milyar olacağı tahmin ediliyor. Ülke nüfusumuzun dünya ile aynı oranda artması halinde kırk yıl sonra insanımızı doyurmak için aynı tarım alanlarına sahip olsak dahi tarımda bugünkü durumumuzda olabilmek için birim alandan % 50 den fazla ürün almamız gerekmektedir......

   Ülkemizin bir tarım ülkesi olduğunu hiçbir zaman unutmamalı, tarımdan kalkınmayı ve tarımdan sanayileşmeyi her zaman ön plana almalıdır.

   Tarım politikaları bakan ya da hükümetin politikası değil mutlaka devlet politikası haline getirilmelidir. Tarım alanlarında yapılaşmaya izin verilmemeli, tarımda teknoloji takip edilmeli, sulama sorunları geç kalınmadan çözülmeli, tarım danışmanlığı acilen devreye sokulmalıdır. Münavebesiz ekim, yanlış sulama sistemleri, fazla su tüketimi, yanlış gübre ve ilaç kullanımı, anız yakma, arazilerin çok parçalanması ve miras hukuku gibi konular artık ülke tarımında konuşulmamalıdır. Tarım dünyada nasıl destekleniyorsa ülkemizde aynı şekilde desteklenmeli, çiftçinin bulunduğu köyü ve kasabayı terk etmemesi için bölgesinde karnının doyması sağlanmalıdır.

   Hiçbir zaman unutulmamalıdır ki; yeryüzünde kalacak olan en son devletler tarıma dört elle sarılmış, tarımdan sanayileşmiş, kalkınmış ve tarım ürünlerini yurt dışına ihraç edebilen ülkeler olacaktır.

Okunma Sayısı: 1715
Fotoğraf Galerisi