“BAHAR BEREKETLE GELDİ”-KONYA POSTASI-MERHABA, “KONYA OVASI’NDA İLKBAHAR BEREKETİ”-YENİ MERAM, “KONYA OVASI’NDA BAHAR BEREKETLE GELDİ”-MEMLEKET, “KONYA OVASI’NDA BAHAR BEREKETİ”-HAKİMİYET

KONYA ŞUBE ( )
21.04.2010 (Son Güncelleme: 22.04.2010 14:05:46)

ZMO Konya Şube Başkanımız Özkan TAŞPINAR, son yağışların üretimi nasıl etkiyeceği konusunda değerlendirmelerde bulundu

   Başkanımız Özkan TAŞPINAR, bahar dönemi yağışlarının tüm çiftçileri olduğu gibi, bu durumdan dolaylı olarak etkilenen esnafı da sevindirdiğini söyledi. Bu yağışların fasulye ve şeker pancarı gibi bitkiler için toprakta ideal ekim koşullarını oluştururken, hububatın en çok ihtiyaç duyduğu dönemdeki bol yağışın çiftçiye umut olduğunu vurgulayan Başkan TAŞPINAR, şunları kaydetti:

   "Bu dönemde ekilecek çapa bitkileri, toprak uygun tava geldiği için kolayca gelişecek. Yani şeker pancarı, mısır, fasulye ve ayçiçeği gibi çapa bitkilerinde yüksek verim bekliyoruz. Bu bitkilerin tohumları, yağışlar sayesinde artık sulanmasa bile topraktan çıkabilecek. Bu yağışlar en çok hububata yaradı. Şu ana kadar ovaya düşen yağış tam manasıyla yeterli oldu, yağış miktarı Nisan sonuna kadar idare edecek düzeyde... Mayısın ortalarında tekrar bir yağış olursa hububatta istenen rekolteyi elde ederiz."

   Başkan TAŞPINAR, ayrıca, yağmurun saf su olduğunu, bu bol yağışın Konya toprağının en büyük sorunu olan kirecin arındırılması ve toprağın bir anlamda yıkanarak ıslah edilmesini sağladığını sözlerine ekledi.

 

Okunma Sayısı: 1141
Fotoğraf Galerisi