ORTAK BASIN AÇIKLAMASI "SİDDETE VE TERÖRE KARŞI KARDEŞLİK ÇAĞRISI"07.02.2006

TRABZON ŞUBE
07.02.2006 (Son Güncelleme: 07.02.2006 12:53:38)

07.02.2006TARİHİNDE SAAT12.30 DA BELEDİYE MECLİS SALONUNDA İLİMİZDEKİ TÜM SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİNİN KATILIMIYLA ORTAK BASIN AÇIKLAMASI YAPILDI.

ŞIDDETE VE TERÖRE KARŞI KARDEŞLİK ÇAĞRISI

ŞİDDET VE TERÖR, YAŞAMINIIZDA GİDEREK DAHA BÜYÜK ÖLÇÜDE YER EDİNİYOR.

VE NE YAZIK Kİ ŞİDDET VE TERÖRÜ, AMAÇLARINI GERÇEKLEŞTİRMEK İÇİN BİR YÖNTEM OLARAK BENİMSEYENLER, DÜNYANIN HER YERİNDE KARANLIK CİNAYETLER TEZGAHLIYOR, KIŞKIRTMALARLA İNSANLARI BİRBİRİNE KIRDIRTIYOR. EN ACI OLANI İSE BUNUN İNANÇLAR ÜZERİNDEN YAPILIYOR OLMASI. GEÇMİŞ, DİN VE MEZHEP SAVAŞLARININ KANLI ÖRNEKLERİYLE DOLU.. VE BUGÜN DE, BAŞKALARININ İNANÇLARINA HAKARET EDEREK YA DA BUNU GEREKÇE YAPARAK ŞİDDETİ EGEMEN KILMAYA ÇALIŞANLARIN TEHLİKELİ OYUNLARI SÜRÜYOR.

TAM BU DÖNEMDE, TRABZON’DA BULUNAN SANTA MARİA KİLİSESİ’NİN PAPAZI ANDREA SANTORE’NİN, İBADET EDERKEN BİR CİNAYETE KURBAN GİTMESİ, ÖZELLİKLE SONUÇLARI AÇISINDAN DİKKAT ÇEKİCİ. KUŞKUSUZ BU CİNAYETİN NEDENLERİ MUTLAKA AÇIĞA ÇIKACAKTIR. BU CİNAYETİ İŞLEYEN YA DA İŞLETENLER, BİLEREK YA DA BİLMEYEREK TRABZON’A, TÜRKİYE’YE VE İNSANLIĞA KARŞI BÜYÜK BİR SUÇ İŞLEDİ. NEDENİ NE OLURSA OLSUN BİR İNSANIN, BİR DİN ADAMININ KATLEDİLMESİ, EN TEMEL İNSAN HAKKI OLAN YAŞAM HAKKINA YÖNELİK BU SALDIRI ASLA KABUL EDİLEMEZ, HAKLI GÖRÜLEMEZ. TRABZON, BİNLERCE YILIN TARİH VE KÜLTÜR KENTİ. TRABZON, ONLARCA UYGARLIĞA BEŞİKLİK YAPAN, KÜLTÜRLERİN, UYGARLIKLARIN KESİŞME NOKTASI. TRABZON, MÜSLÜMAN TÜRKLERİN EGEMENLİĞİNE GEÇTİĞİ 1461’DEN BU YANA HIRİSTİYAN CEMAATİNİN KENDİ İNANÇLARINI ÖZGÜRCE YERİNE GETİRDİĞİ BİR KARDEŞLİK YUVASI. BU KENT, CİNAYETLERLE, ŞİDDET GÖSTERİLERİ VE TERÖR KIŞKIRTMALARI İLE ANILMAYI HAK ETMİYOR. FARKLI RENKLERİ, GÖRÜŞLERİ, PARTİLERİ İLE TÜM TRABZONLULAR; BU CİNAYETİ ŞİDDETLE KINIYORUZ. ÇÜNKÜ AMACI NE OLURSA OLSUN SANTORE’Yİ HEDEF ALAN KURŞUNLAR; BARIŞA, UYGARLIĞA, KARDEŞLİĞE VE TRABZON’A SIKILDI. BU TARİHSEL KAVŞAKTAN, TÜM İNSANLIĞA SESLENİYORUZ. DÜŞÜNCESİ, İNANCI, DİNİ, MEZHEBİ, IRKI, MİLLİYETİ, CİNSİYETİ NE OLURSA OLSUN; TÜM İNSANLAR KARDEŞTİR. FARKLILIKLARIMIZI BİZLERE KARŞI BİR SİLAH GİBİ KULLANANLARIN, KULLANDIRMAYA ÇALIŞANLARIN OYUNLARINA GELMEYELİM. YAŞAMIN HER ALANINDA ŞİDDETİ VE TERÖRÜ MAHKUM EDELİM. ÇOCUKLARIMIZ İÇİN DAHA İYİ VE GÜVENLİ BİR DÜNYA KURMAK İÇİN ELLERİMİZİ BİRLEŞTİRELİM. HERKESİ TERÖRE VE ŞİDDETE KARŞI İŞBİRLİĞİ YAPMAYA; ACI, KAN VE GÖZ YAŞINA KARŞI SEVGİ, KARDEŞLİK VE DAYANIŞMAYI SAVUNMAYA ÇAĞIRIYORUZ.

DOĞU İLE BATI, KUZEYLE GÜNEY ARASINDAKİ BU UĞRAK YERİNDEN, SANTORE İÇİN YAKTIĞIMIZ IŞIĞIN BÜTÜN DÜNYAYI AYDINLATNIASIM DİLİYORUZ. ÇATIŞMA DEĞİL DOSTLUK GALİP GELSİN. UYGARLIKLAR SAVAŞI DEĞİL BARIŞ KAZANSIN. 07.02.2006

Okunma Sayısı: 1578