BASIN AÇIKLAMASI: İTHALAT YASAĞI İYİ, ALIM FİYATI KÖTÜ

KONYA ŞUBE ( )
07.06.2010 (Son Güncelleme: 07.06.2010 12:14:40)

ZMO Konya Şube Başkanımız Özkan TAŞPINAR ithalat yasağını iyi, buğday alım fiyatlarını ise yetersiz buldu

   İTHALAT YASAĞI İYİ, ALIM FİYATI KÖTÜ

   Tarım Bakanı Mehdi Eker‘ in açıkladığı Buğday ithalatının yasaklanmasını olumlu karşılayan ZMO Konya Şube Başkanımız Özkan TAŞPINAR ithalat yasağını iyi, buğday alım fiyatlarını ise yetersiz buldu.

   HUBUBAT İTHALATINA İHTİYACIMIZ YOK

   1 yıl süreyle buğday ithalatının yasaklanmasını olumlu karşılayan Başkanımız Özkan TAŞPINAR, Türkiye‘nin hububat ithalatına ihtiyacının olmadığını söyledi.

   Türkiye‘nin uzun yıllar ortalaması buğday ihtiyacının 21 milyon ton olduğunu, buna karşın 23-24 milyon ton üretim gerçekleştiğini kaydeden TAŞPINAR, "Yurtdışından1.5 milyon tona yakın ithalat gerçekleştiriliyordu. Buna neden olarak ise unluk buğday olarak kaliteli ürün yetersizliği gösteriliyordu. Türkiye‘nin bugün böyle bir sorunu kalmamıştır. Bu yıl ki buğday kalitesi yüksek. İthalata gerek yok."değerlendirmesinde bulundu.

   FİYAT YETERLİ DEĞİL

   Açıklanan buğday alım fiyatlarını ise yetersiz bulan TAŞPINAR, 2000-2001 sezonunda buğday borsa alım fiyatının 450 lira olduğunu anımsattı. TAŞPINAR, "Bugün Çiftçimizin gelir gider dengesi değişmiştir. Çiftçinin masrafları artarken, gelirinde değişme olmamıştır. Buğday alım fiyatı 550 lira olarak açıklandı, ancak bu fiyat piyasada 450-500 liraya kadar düşebilecek."dedi.

   Verilen 50 liralık buğday desteğinin de Konya çiftçisi için yetersiz olacağına işaret eden Başkanımız Özkan TAŞPINAR, "Konya çiftçisi diğer bölgelerdeki gibi bir yılda 3 ürün elde edebilen bir çiftçi değil. Konya‘daki buğday ürün desteğinin 200 liradan aşağı olmaması gerekmektedir."ifadelerini kullandı.

  

Okunma Sayısı: 1443
Fotoğraf Galerisi