BASIN AÇIKLAMASI:“ZEHİR SOFRAMIZDA”-YENİGÜN GAZETESİ

KONYA ŞUBE ( )
06.07.2010 (Son Güncelleme: 06.07.2010 16:58:23)

Başkanımız Özkan TAŞPINAR yaptığı basın açıklamasında “Hormonlu ürünlerden ve GDO’dan daha tehlikeli olan zirai ilaç kalıntısı Türk halkının sağlığını tehdit ediyor” dedi

ASIL TEHLİKE ZİRAİ İLAÇ KALINTISI

ANALİZ LABORATUARLARI MUTLAKA KURULMALI 

   Pazarlarda ve marketlerde zirai ilaç kalıntılı ürünler denetimden geçmeden satılmaktadır. Her fırsatta zirai ilaç laboratuarlarının kurulması yönünde taleplerimizi dile getiriyoruz. Rusya‘nın Almanya‘nın iade ettiği sebze ve meyveleri kendi halkımız yiyor. Bu nasıl bir anlayıştır. Çiftçimiz bilinçsizce zirai ilaç kullanımı yapıyor. Hallerde mutlaka zirai ilaçların denetimini yapacak laboratuarlar kurulması gerekiyor. Belediye Başkanları ile yaptığımız görüşmelerde bize, zirai ilaç kalıntısı ölçecek laboratuarlar kurulması için çalışmalar yapılacağı söylendi. Daha fazla geç kalınmadan bu uygulamaya geçilmelidir. Yeni hal yasasında analiz laboratuarların kurulmasını da talep ettik. En sonunda Tarım Bakanı Mehdi EKER, analiz laboratuarların kurulacağını açıkladı. Zirai ilaç kalıntısı, hormon ve GDO‘ dan daha zararlı. Bunu defalarca dile getirdik. Zirai ilaçlarda kansorejen maddeler bulunuyor. Laboratuarların kurulmasının ardından ürünlerin mutlaka hale uğrayıp, bir belgeyle belgelendirilip pazara ve markete sunulması gerekiyor. Halk sağlığı için bu denetimler çok önemli.

   Bende bir Zirai İlaç Bayisiyim ancak insan sağlığı ticari kaygılardan daha önemlidir. Bu konuda yaşanan sıkıntılara reçete ile zirai ilaç satışı çözüm değildir. Tarım Bakanlığı Tarımsal Danışmanlık sistemini ülkemizde uygulanabilirliğini mutlaka sağlamalıdır. Bu sistemin hayata geçmesiyle birlikte çiftçimiz daha bilinçli tarım yapacaktır. Tarım Danışmanı Ziraat Mühendisleri çiftçilerimizi yönlendirecektir. Zirai ilacı nasıl kullanacağını, hasadın nasıl yapılacağını öğrenecektir. Böylece ürünlerimiz gümrüklerden geri iade edilmeyecektir. Kendi insanlarımızda daha temiz ve sağlıklı ürünler tüketecektir.

 

   Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

    Özkan TAŞPINAR

  Konya Şube Başkanı

  

  

 

Okunma Sayısı: 1456
Fotoğraf Galerisi