“ÇOK GEÇ OLMADAN!”-KONYA POSTASI

KONYA ŞUBE ( )
06.07.2010 (Son Güncelleme: 06.07.2010 16:58:51)

ZMO Konya Şube Başkanımız Özkan TAŞPINAR, su kaynakları yönünden sıkıntılı olan Konya Ovası’ n da tek çözümün tarımsal sulama sistemlerinin rehabilite edilmesi olduğunu söyledi

   Su kaynakları yönünden sıkıntılı olan Konya Ovası‘ n da su tasarrufuna gidilmesinde tek çözümün tarımsal sulama sistemlerinde rehabiliteye gidilmesi olduğunu belirten Başkan Özkan TAŞPINAR, "Su zengini olmayan bir bölgede tarımsal sulama yaparken suyu dikkatli kullanmamız gerekiyor. Su tasarrufu için salma sulamadan vazgeçip basınçlı sulama sistemlerine geçiş yapmalıyız. Bunu defalarca dillendirmemize rağmen bir türlü rehabiliteye gidilmedi. En basitinden KOP projesiyle Konya Ovası‘na 414 milyon metreküp su geliyor. Salma sulamadan vazgeçildiği takdirde, yılda bir milyar metreküp su tasarrufu sağlanır. Bu rakam KOP‘ tan elde edilecek suyun iki katına tekabül ediyor" dedi.

   Suyu az tüketen basınçlı sulama sistemlerinin yaygınlaşmamasında Tarım Danışmanlığı sisteminin yürürlüğe girmesine rağmen bir türlü işlerlik kazanamamasının etkili olduğunu savunan Başkan Özkan TAŞPINAR, "Sudan tasarruf etmek istiyorsak, bunu ancak devlet kanalıyla yapabiliriz. Devletin çiftçiye destek sağlaması ve salma sulamadan vazgeçmesi yönünde yaptırım uygulaması gerekir. Burada kabahat çiftçinin değil devletin. Devlet basınçlı sulamayı teşvik edip salma sulamayı yasakladığı anda su tasarrufunu sağlayabiliriz" dedi.

Okunma Sayısı: 1069
Fotoğraf Galerisi