“AĞAÇ BAYRAMLARINDA BADEM DİKİLMELİ”-KONYA POSTASI

KONYA ŞUBE ( )
04.08.2010 (Son Güncelleme: 01.12.2011 15:52:58)

ZMO Konya Şube Başkanımız Özkan TAŞPINAR, yaptığı basın açıklamasında “Konya çiftçisi arazilerinin kenarlarına dikeceği badem fidanı ile hem yeni bir ek gelir kazanacak, hem de Konya’nın iklimi değişecek” dedi.

Konya tarımı için alternatif bitki olarak arazilerin kenarlarına dikilecek badem fidanları yeni bir ek gelir kaynağı olacaktır. Konya çiftçisi  arazilerinin kenarlarına dikeceği badem fidanı ile hem yeni bir ek gelir kazanacak, hem de Konya‘nın iklimi değişecek. Ağaç bayramlarında bundan böyle badem ağacı dikilmesinin teşvik edilmesi ve desteklenmesini istiyoruz. Rusya‘dan yeni ayrılan devletlere yaptığım gezilerde şunu gördüm. 2-3 bin dekarlık arazilerin etrafı çevrilmiş, bu çevrili yere bazı ülkeler üç dört sıra ceviz ve bademleri dikmişler. Ceviz diken ülke şu anda dünyada ceviz konusunda söz sahibi bir ülke konumuna geldi.

Konya Ovası içinde en uygun ağaç badem...

Badem az suyla, az ilaçlamayla, az gübreyle yetişebilen bir ağaç. Budamaya fazla ihtiyacı yok. Su konusunda az su istiyor. Bu açıdan Konya Ovası‘ n da arazi kenarlarına dikilmesi çok uygun.

Hem yeşillik açısından, hem kuraklığın önüne geçmesi açısından, hem de Konya ikliminin değişmesi açısından oldukça yararlı. Bademden elde edilecek kazancı saymıyoruz. Sulama yapmadan, normal bölgenin aldığı yağışla dahi yetişebilen bir bitki. Badem, Konya Ovası‘nda Buğday ve Pancar‘dan sonra Ovayı kalkındıracak alternatif bir bitki olabilir.

Bundan sonra ağaç bayramlarında badem dikilmesi, badem dikilmesinin teşvik edilmesi, badem fidanlarının Orman Müdürlüğü‘ nce ilgili kurumlarca ücretsiz olarak vatandaşa dağıtımının sağlanması, diktirilme yönünde, bademin faydası yönünde çalışmalar, çiftçi seminerleri yapılması uygun olacaktır. Devletimiz badem yetiştiriciliğini özendirmeli.

Diyelim ki çiftçimizin dört parça arazisi var. Bunlardan biri 80 dekar, diğeri 50 dekar, üçüncü arazi 30 dekar ve en verimsiz olarak bilinen, kıraç arazide olan arazisi de 10 dekar, toplamda ise 170 dekar.. Önerim on dekar araziye 170 badem fidanı dikerek, birkaç yıl sonra gerek yeşillik olarak, gerek de elde edeceği badem verimi olarak çiftçimizi şaşırtacaktır.

Okunma Sayısı: 1189
Fotoğraf Galerisi