KON TV “ANA HABER BÜLTENİ”

KONYA ŞUBE ( )
17.08.2010 (Son Güncelleme: 17.08.2010 16:28:33)

Konya Şube Başkanımız Özkan TAŞPINAR KONTV’ de “ANA HABER BÜLTENİ”nde Anız Yakmanın zararları hakkında bilgi verdi

   Şube Başkanımız Özkan TAŞPINAR KON TV Ana Haber Bülteni‘ ne anız yakmanın ne gibi olumsuz sonuçlara yol açtığı hakkında açıklamalarda bulundu.

   Başkanımız Özkan TAŞPINAR şunları kaydetti;

   Küresel ısınma sonucu son 6- 7 yıldır sürekli kurak geçen iklime bağlı olarak Konya da tarım kesimi büyük sıkıntılar çekti. Son iki yıldır yağışların fazla olmasına rağmen kuraklığın sebep oldukları ile mücadele ederken bir yandan da topraklarımızda bilinçsizce yapılan tarım, kaliteli ve birim alandan daha fazla verim almamızı olumsuz etkiliyor. Bu uygulamalardan biri olan anız yakmanın hiçbir faydası olmamasına rağmen daha çok zarar vermektedir. Anız yakma toprağı, çevreyi ve ekonomiyi olumsuz yönde etkilemektedir. Zarardan en çok etkilenen başta anızı yakan çiftçilerimizdir. Anız yakma toprağın organik madde miktarını ve mikroorganizma faaliyetlerini olumsuz yönde etkilemektedir. Ayrıca Tarımı yapılan bitkinin su ihtiyacının karşılanması için kullanılan su miktarını arttırmaktadır.

   Çiftçilerimiz anız yakarak alacağı ürünün büyük bir kısmını bir yıl önceden kaybetmektedirler. Kaybolan sadece ürünün miktarı değil, kalitesi ve toprağın verimliliğidir. Anız yakmaya devam edilirse yakın bir gelecekte ekilecek toprak kalmayacaktır.

 

Okunma Sayısı: 1522
Fotoğraf Galerisi