“ANA HABER BÜLTENİ” KON TV

KONYA ŞUBE ( )
03.02.2011 (Son Güncelleme: 03.02.2011 14:59:28)

Başkanımız Özkan TAŞPINAR KON TV’ de “ANA HABER BÜLTENİ”nde geçen hafta sonundaki kar yağışlarının toprak, hububat gelişimi ve don riskine karşı önemi hakkında bilgi verdi.

ZMO Konya Şube Başkanımız Özkan TAŞPINAR, KON TV "Ana Haber Bülteni"nde geçen hafta sonundaki kar yağışlarının toprak, hububat gelişimi ve don riskine karşı önemi hakkında bilgi verdi.

Başkanımız Özkan TAŞPINAR şunları kaydetti;

"Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen kar yağışları toprak için yeterli değildir. Toprak tamamen karla kaplanmadı. Bu durum bitkileri don tehlikesi ile karşı karşıya bırakmaktadır. Kar yağışları hububat ve diğer yetiştiricilikler için sadece dona karşı değil toprak açısından da önem taşımaktadır. Bu sene yağmur yeterli düzeyde yağmış olsa da kar yağışı hububat gelişimi ve toprak açısından daha önemlidir. Yağmurla toprak üst düzeyinde kalan su havanın hafif bir ısınması veya güneş açması ile hemen buharlaşabilmekte ancak kar toprağı kapattığı zaman toprağın su tutma kapasitesi artmakta bu da hububatın kalitesini olumlu yönde etkilemektedir. Ayrıca kar yağışları ile havadaki kükürt toprağa inmekte buda toprağın mineraller bakımından zenginleşmesini sağlayarak, ürünün rekoltesi ve kalitesini artırmaktadır. Bu kar yağışları yeterli değildir. Meteorolojinin verdiği bilgilere göre önümüzdeki günlerde kar yağışları devam edecek. Umarız bu yağışlarla toprak tamamen karla kaplanır ve 2011 yılı ürün kalite ve rekoltesi yüksek olur."

Okunma Sayısı: 1057
Fotoğraf Galerisi