MAYINLI ARAZİLER BASIN AÇIKLAMASI - 22.05.2006

ŞANLIURFA ŞUBE ( )
22.05.2006 (Son Güncelleme: 23.05.2006 15:40:50)

MAYINLI ARAZİLER

SON GÜNLERDE KAMUOYUNA, SURİYE SINIRINDA BULUNAN MAYINLI ALANLARIN “YAP-İŞLET-DEVRET” MODELİ İLE TEMİZLETİLECEĞİ VE TEMİZLEME İŞLEMİNİ GERÇEKLEŞTİREN ŞİRKETLERİN KULLANIMINA AÇILACAĞI YOLUNDA BİLGİLER SÖZ KONUSUDUR. İL İL BAZ ALINARAK İHALELER YOLUYLA PEŞKEŞ ÇEKİLMEYE BAŞLANMIŞTIR. BU MAYINLI ARAZİNİN TEMİZLENMESİ İÇİN YABANCI ŞİRKETLERİN 300 MİLYON DOLAR GİBİ BİR KAYNAKTAN SÖZ ETTİĞİNİ, BUNUN KARŞILIĞINDA TEMİZLENEN ARAZİLERİN BU FİRMALARA 49 YILLIĞINA İŞLETME HAKKININ KENDİLERİNE VERİLMESİ GÜNDEME GELMİŞTİR.BU FİRMALARIN ORADA TARIMSAL FAALİYET YAPIP YAPMAYACAKLARI MEŞRUDUR. HALBUKİ 35 MİLYON DOLAR GİBİ BİR KAYNAKLA BU MAYINLI ARAZİLERİN TÜRK SİLAHLAR KUVVETLERİ TARAFINDAN  TEMİZLENMESİ SÖZ KONUSUDUR.

1956 YILINDA MAYINLANMAYA BAŞLANILAN, 300 İLA 750 METRE GENİŞLİĞİNDE VE YAKLAŞIK 700 KM UZUNLUĞUNDA BULUNAN, SURİYE SINIRINDA YAKLAŞIK İKİ KIBRIS ADASI BÜYÜKLÜĞÜNDEKİ 35 BİN HEKTAR MAYINLI ALAN, DÜZ VE BÜYÜK ÖLÇÜDE BİRİNCİ SINIF TARIM ARAZİLERİNDEN OLUŞMAKTADIR,VE BUNUNDA ŞANLIURFA İLİ SINIRLARI DAHİLİNDE OLAN MAYINLI ARAZİLERİN TARIMA ELVERİŞLİ VE BİRİNCİ SINIF ARAZİ  5400 HA DIR.

SÖZÜ EDİLEN ALAN, UZUN YILLARDIR TARIMSAL AMAÇLI KULLANILMADIĞI İÇİN KİMYASAL İLAÇ VE GÜBRE KALINTISI İÇERMEMEKTE VE BU NİTELİĞİ İLE DE ÜRETİM BİÇİMİNİ KONVANSİYONEL TARIMDAN ORGANİK TARIMA DÖNÜŞTÜRMEK İÇİN BEKLENMESİ GEREKEN “GEÇİŞ SÜRELERİ”Nİ ORTADAN KALDIRMAKTADIR. BU BAĞLAMDA, BÖLGE, YÜKSEK KATMA DEĞERLİ VE DOĞAYLA DOST ORGANİK TARIMSAL ÜRETİM İÇİN SON DERECEDE UYGUN BİR GÖRÜNÜM SERGİLEMEKTEDİR.

SÖZÜ EDİLEN ALAN, ÜRETİMDEN PAZARLAMAYA KADAR OLAN TÜM SÜREÇ İÇİN KURGULANMIŞ KOOPERATİF YAPI İÇİNDE ÖRGÜTLENMİŞ BÖLGE ÜRETİCİLERİNE ÖZGÜLENMELİDİR. 35 BİN HEKTARLIK ALANDA; TÜRKİYE’DEKİ VERİLİ ORTALAMA İŞLETME BÜYÜKLÜĞÜ OLAN 59 DEKARLIK İŞLETMELERİN KURULMASI HALİNDE 5186; AVRUPA BİRLİĞİ’NİN VERİLİ ORTALAMA İŞLETME BÜYÜKLÜĞÜ OLAN 130 DEKARLIK İŞLETMELERİN KURULMASI HALİNDE İSE 2353 AİLE TARIM ALANINDA İSTİHDAM EDİLMİŞ OLACAKTIR. HER AİLEYİ DE 5 KİŞİ DÜŞÜNÜRSEK YAKLAŞIK 12 BİN KİŞİ EDER BUNU YANINDA DA HER İŞLETMEYE BİR ZİRAAT MÜHENDİSİ VERİLİRSE YAKLAŞIK OLARAK 2500 ZİRAAT MÜHENDİSİ İSDİHTAM EDİLECEKTİR.

ORGANİK ÜRETİM GİBİ KONTROL - SERTİFİKASYON AŞAMALARININ ZORUNLU OLDUĞU BİR ÜRETİM BİÇİMİNDE, AB’NİN KONUYLA İLGİLİ KALİTE ÖLÇÜTLERİNİ KARŞILAYAN VE KAYIT TUTAN, ETİKETTEN TARLAYA İZLENEBİLİRLİĞİ SAĞLAYAN BİR ÜRETİM BİÇİMİ, ANCAK ZİRAAT MÜHENDİSLERİNİN KATKISI İLE OLANAKLIDIR. BAŞKA TÜRLÜ, KAMUSAL TARIMSAL YAYIM FAALİYETİNİN NEREDEYSE ORTADAN KALKTIĞI ORTAMDA, GÜNEYDOĞU ÜRETİCİSİ ORGANİK TARIM FAALİYETİ YÜRÜTEMEYECEKTİR.

BU KAPSAM, 2353 İŞLETMEDE 2500 ZİRAAT MÜHENDİSİNİN VE AN AZ 10 BİN TOPRAKSIZ TARIM ÜRETİCİSİNİN İSTİHDAM EDİLMESİ VE ÜLKENİN ORGANİK ÜRETİM KAPASİTESİNE ÖNEMLİ BİR KATKININ SAĞLANMASI ANLAMINA GELECEKTİR.

TÜM İŞLETMELERİN TEK BİR KOOPERATİF YAPI ALTINDA ÖRGÜTLENMESİNİN SAĞLANMALIDIR.

MARDİN VE ŞANLIURFA SINIRLARINDAKİ ALANLAR İHALEYE ÇIKMIŞ FAKAT  İHALELER İPTAL EDİLMİŞTİR. BU ÇOK İYİ BİR GELİŞMEDİR.

ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI OLARAK BU ARAZİLERİN ESAS HAK SAHİBİ OLANLARA, YANİ O BÖLGEDE YAŞAYAN VATANDAŞLARA ÜCRETİ KARŞILIĞINDA VERİLMESİNİ UYGUN GÖRÜYORUZ.

 

ABDULLAH MELİK

ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI 

ŞANLIURFA ŞUBE BAŞKANI 

Okunma Sayısı: 1314