BASIN AÇIKLAMASI:SAĞLIKLI NESİLLER İÇİN TATLANDIRICILAR YERİNE PANCAR ŞEKERİ KULLANALIM

KAYSERİ ŞUBE ( )
18.02.2011 (Son Güncelleme: 18.02.2011 14:33:13)

Şube Başkanımız Sayın Fahrettin AÇIKGÖZ Nişasta Bazlı Şeker kullanımı ile ilgili basın açıklaması yaptı.

TMMOB

ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI

KAYSERİ ŞUBE BAŞKANLIĞI

  

BASIN AÇIKLAMASI

  

  

 Sağlıklı Nesiller İçin Tatlandırıcılar Yerine Pancar Şekeri Kullanalım

Üç tehlikeli beyaz olarak bilinen "un, şeker ve tuz" un insan sağlığına etkisi tartışılırken, daha az maliyetle elde edilen ve gazozdan çikolataya, hamur tatlıları ve pek çok üründe kullanılan Nişasta Bazlı Şeker (Mısır Şurubu) (NBŞ), bazı Avrupa Birliği ülkelerinde yasaklandı. İçeriğinde fruktoz olan mısır şurubu ile yapılan gıdalar, doktorlara göre kronik hastalıkları salgına dönüştürüyor.

            Tokluk hissi vermeyen ve kanserden kalp hastalıklarına ve karaciğer yetmezliğine kadar birçok kronik hastalığa yol açtığı ileri sürülen Nişasta Bazlı Şeker (NBŞ), Fransa, Hollanda ve İngiltere‘de yasaklandı. Bağımsız bilim adamlarının, "Mısırdan elde edilen Nişasta Bazlı Şekerlerin yüksek oranda fruktoz (meyve şekeri) bulundurması ve Fruktoz‘un tokluk hissi uyandırmaması, aksine yedikçe yedirmesinden dolayı mısır şurubunun (NBŞ‘nin nişasta bazlı şeker) insan sağlığını tehdit ettiğini belirtmektedirler.
            Bilimsel verilere göre çay şekeri olarak bilinen Sakaroz 74 birim, mısır şurubu olarak bilinen Fruktoz ise 173 birim tatlılığa sahip. Son araştırmalar, ‘şekerli gıdalara olan bağımlılığın, uyuşturucu veya uyarıcılara oranla daha fazla olduğu‘ tartışmalarını gündeme getirdi. Normal şekere oranla daha tatlı olan fruktozun, bilinen ve tartışmasız kabul edilen en önemli etkisi, beyinde tokluk hissini uyarmıyor olması. Tıp otoriteleri, fruktozlu gıda ürünlerinin şişmanlatıcı etkisi üzerinde hemfikir. Bağımsız bilim adamları, fruktozun obeziteye ve metabolik sendroma yol açtığını ileri sürüyor. ABD Başkanı Barack Obama‘nın eşi Michelle Obama‘da  ‘İçerisinde mısır şurubu ihtiva eden ürünleri tüketmeyeceği ve çocuklarına vermeyeceği‘ yönündeki açıklamasını dikkatte almalıyız.

            Bu Konu ile ilgili olarak Sağlık Bakanımız Recep Akdağ‘da Sağlık Bakanlığı‘nın başlattığı şişmanlıkla mücadele eylem planının da detaylarını anlattı. Bakan Akdağ, "İnsanımızın 3‘te biri normal kilolu, 3‘te biri obez, 3‘te biri de kilolu ki ben de bu gruba dahilim" dedi, kendi adına önlem almaya başladığı belirtmiştir. Sonuç olarak obezite, insan yaşamını kısaltan ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen bir hastalık olarak tanımlanabilir. Yapılan araştırmalara göre, obezite özellikle son 20 yılda, bütün dünyada süratle artmakta ve bir salgın hastalık gibi yayılmaktadır. Bu salgından ülkemiz de etkilenmektedir. Kadın nüfusumuzun yaklaşık üçte biri, erkek nüfusumuzun da yaklaşık beşte biri obez, yani şişmandır.

            Toplumumuzun daha sağlıklı olması ve sağlıklı beslenmesi için Ziraat Mühendisleri Odası olarak diyoruz ki ; üretici firmalarımıza Ucuz Şeker yerine sağlıklı olan Pancar Şekerini kullanmalarını, Tüketicilerimizin de tatlı yiyecekler ve Gazlı içecekleri tüketirken içerisinde Mısır Şurubu yerine Pancar şekeri kullanılan ürünleri tercih etmelerini öneriyoruz. Bu konuyu toplumuzun gündeminde tutan Habertürk Tv de Sansürsüz Proğram sunucusu Sayın Yiğit BULUT‘ a teşekkür‘ü borç biliyoruz.

 

                                                                                      Kamuoyuna Saygıyla  Duyurulur

 

 

 

 

                                                                                    Fahrettin AÇIKGÖZ

                                                                                  Ziraat Mühendisleri Odası                     

                                                                                 Kayseri Şube Başkanı

Okunma Sayısı: 1278