TRT “BU TOPRAĞIN SESİ” PROGRAMI

KONYA ŞUBE ( )
23.03.2011 (Son Güncelleme: 23.03.2011 18:18:47)

Başkanımız Özkan TAŞPINAR, TÜYAP 2011 Tarım Fuarının ilk günü Fuar alanından TRT`de canlı olarak yayınlanan “Bu Toprağın Sesi” programına katıldı.

TÜYAP Konya Fuarcılık A.Ş. tarafından 16 - 20 Mart.2011 tarihleri arasında 9.‘sı düzenlenen Tarım, Hayvancılık ve Süt Endüstrisi Fuarı‘nın birinci günü, ZMO Konya Şube Başkanımız Özkan TAŞPINAR TRT‘de canlı yayınlanan "Bu Toprağın Sesi" programına katılarak TÜYAP 2011 Tarım Fuarı hakkında değerlendirmelerde bulundu.

TÜYAP 2011 Tarım Fuarı alanından, Mehmet EFE‘nin canlı sunumuyla gerçekleşen "Bu Toprağın Sesi" programında Başkanımız Özkan TAŞPINAR şunları kaydetti;

Konya, Türkiye‘nin ortasında bulunması ve ulaşım kolaylığı özellikleri ile Tarımın Başkenti, kalbi hatta can damarı diyebileceğimiz bir ilimizdir. Konya‘nın ekonomisini çok yoğun tarım ve tarımsal sanayisi oluşturmaktadır.  Konya ilimiz ülkenin 2.2 milyon hektarlık tarım arazisine sahip önemli bir tarım merkezi olması sebebiyle sanayideki makinalaşma çabalarında tarım makinalarına duyulan talep nedeniyle önceliği tarıma dayalı sanayi olmuştur. Konya‘da makine sanayisinin lokomotif sektörünü, tarım alet ve makinaları ile tarım alet ve makine parça ve aksamları oluşturmaktadır. Sanâyi tarıma dayalı olarak gelişmektedir. Konya Şeker fabrikası gibi birçok şeker fabrikasını içinde bulunduran ilimizde Tümosan Traktör fabrikası ile traktör ve traktör parçaları imalatı yapılmakta ayrıca un fabrikaları ile de önem kazanmaktadır. Üreticisini, sanayicisini, tüccarını, esnafını dahil ettiğimiz zaman Konya da Tarım yaşayan insanların % 85 inin içine almaktadır. 2010 Yılı Tarım Fuarı na göre gerek katılımcı gerekse alan bakımından % 50 oranında arttırılmış olan 2011 Tarım Fuarı bu açıdan büyük önem taşımaktadır. Fuar, verimli iş bağlantılarına ev sahipliği yapmakta, Konya‘nın yurtiçi ve yurtdışındaki tanıtımına, turizmine ve ekonomisine büyük katkılar sağlamaktadır. 5 gün boyunca tarım sektöründe ki tüm yenilikler ve gelişmelerin başta Türk çiftçisi olmak üzere, yurtiçi ve yurtdışından gelen tüm ilgililere tanıtılması bakımından Konya mıza büyük bir katkı sağlamaktadır.

Okunma Sayısı: 1311
Fotoğraf Galerisi