BASIN AÇIKLAMASI: ÇİFTÇİLERE AİLE HEKİMLİĞİ MODELİ İLE TARIM DANIŞMANLIĞI DESTEĞİ

KAYSERİ ŞUBE ( )
01.04.2011 (Son Güncelleme: 02.04.2011 11:47:34)

Şube II. Başkanımız Sayın Selim KATIRCI`nın yaptığı basın açıklaması ektedir.

TMMOB

ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI

KAYSERİ ŞUBE BAŞKANLIĞI

BASIN AÇIKLAMASI

ÇİFTÇİLERE AİLE HEKİMİ MODELİ İLE  TARIM DANIŞMANLIĞI DESTEĞİ

26 Mart 2011 Cumartesi  resmi gazetede yayınlanan yönetmeliğe göre Danışman Ziraat Mühendisi ile çalışan Çiftçiye 500 TL destek ödemesi yapacaktır. 2009 yılından itibaren Tarımsal Danışmanlık Uygulaması  Modeline geçilmiş olup Yeni düzenleme ile çiftçilerimiz kendilerine danışmanlık yapması için Tarım ve Köyişleri Bakanlığının yapmış olduğu sınavdan başarı sağlayan Ziraat Mühendisleri ile birlikte çalışabilecektir. Sınavdan başarı ile geçen Ziraat Mühendisleri kendi adlarına Serbest Ziraat Mühendisliği Bürosu açacak olup buralarda Çiftçilerimize danışmanlık hizmetinde bulunacaklardır. Yani bir aile hekimi gibi Ziraat Mühendisleri de çiftçimizin sürekli yanında olacak.  Ekim döneminden sulama, ilaçlama, çapalama, gübreleme ve hasat zamanına kadar her aşamada mühendisler çiftçilerimizi bilgilendirecek ve yönlendirecektir. Tarımın her kolunda hizmet edilecek şekilde bölümlerden oluşacak Tarım Danışmanlığı Süt Üretimi, Balıkçılık Sektörü, Tarla Ziraatı, Bahçe Ziraatı Bölümlerinin hepsini kapsamaktadır.

Serbest Ziraat Mühendisliği Danışmanlığı modeli 2 yıldır kullanımda olup isteyen çiftçilerimiz Tarım Danışmanı Ziraat Mühendisleri ile sözleşme yaparak 500 TL Tarım Danışmanlığı Desteklemesinden yararlanacaklardır.

Kayserimizde Çiftçi Kayıt Sistemine Kayıtlı İl Tarım Müdürlüğü rakamlarına göre 32.444 kayıtlı çiftçi olup, Danışmanlık kriterlerine uyan 9000 işletme olmasına rağmen desteklemelerden yararlanan üretici çıkmamış olup desteklemenin farkında değildirler.

Çağdaş normlarda tarım yapmanın, kendine ve geleceğine sahip çıkmakla eş olacak olup, üretmeden tüketim toplumu olmamak için ön şartının tarımsal bilgiyi iyi kullanmakla geçerli olacaktır. Bilgiyle çalışmak isteyen üreticilerimize Kayseri Ziraat Mühendisleri Odası olarak her zaman onların yanında olacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın.

Bilgiyle çalışan Çiftçi her zaman başarılı olacaktır.

Kamuoyuna Saygıyla Duyurulur.

                                                          Selim KATIRCI

                                                        Ziraat Mühendisleri Odası

                                                           Kayseri Şubesi II. Başkanı

Okunma Sayısı: 817