KON TV “ANA HABER BÜLTENİ” –HUBUBATTA SÜNE MÜCADELESİ

KONYA ŞUBE ( )
13.04.2011 (Son Güncelleme: 14.04.2011 17:34:32)

Başkanımız Özkan TAŞPINAR KON TV’ de “ANA HABER BÜLTENİ”ne hububatta kalitenin arttırılması için süne mücadelesinin önemi hakkında açıklamalarda bulundu

Konya Şube Başkanımız Özkan TAŞPINAR KON-TV‘ de "Ana Haber Bülteni"nde hububat çiftçinin en büyük sorunu olan süne ile mücadelede neler yapması gerektiği hakkında bilgiler verdi.

Konya Bölgesi‘nde hububat tarımı yapan çiftçilerin en büyük sorunu olan süne ile biyolojik mücadele 5 yıl önce başlatıldı. Konya İl Tarım Müdürlüğü tarafından kurulan laboratuarda üretilen 20 milyon civarında faydalı parazioit bu süre içerinde süne mücadelesi için tarlalara bırakıldı. Bu yılda 3 milyon civarında faydalı parazioit doğaya bırakılacak. Ancak bu parazioit tarlalara bırakılması ile süne mücadelesinin bitmediğine ve hububatta kaliteyi arttırmak için bu mücadelenin devam etmesi gerektiğine dikkat çeken Başkanımız Özkan TAŞPINAR, "Hububat biçildikten sonra barınacak yer bulamayan bu faydalı parazioitler mevsim sonunda yok olmakta veya ölmektedirler. Çiftçilerimiz süne ile mücadelede bu faydalı parazioitlerin yaşamalarını tarla kenarlarına veya yakınlarına ağaç dikerek sağlayabilirler. Anız yakmanın da zararının önemli kayıplara neden olduğunu söyleyen Başkanımız Özkan TAŞPINAR "Hububat çiftçisine hem meyve vererek gelir sağlayacak hemde su, gübre, ilaç ihtiyacı az toprak seçiciliği fazla olmayan badem ağacını dikmelerini tavsiye ederim. Ve en önemlisi tarla kenarlarına dikilen bu badem ağaçları süne ile biyolojik mücadelede için doğaya salınan faydalı parazioitlerinin yaşamalarını sağlayacaktır" dedi.

Okunma Sayısı: 735
Fotoğraf Galerisi