KON TV “ANA HABER BÜLTENİ”

KONYA ŞUBE ( )
14.04.2011 (Son Güncelleme: 14.04.2011 17:34:17)

Başkanımız Özkan TAŞPINAR KON TV “ANA HABER BÜLTENİ” nde Konya Ovasında son yıllarda hububatta görülmekte olan hastalıklar ve neler yapılması gerektiği hakkında bilgiler verdi

İlkbahar yağışlarının mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği Konya Ovasında özellikle son yıllarda hububatta görülmekte olan hastalıklar hakkında bilgisine başvurulan Başkanımız Özkan TAŞPINAR KON TV "Ana Haber Bülteni" ne açıklamalarda bulundu.

Başkanımız Özkan TAŞPINAR, iklim değişikliğinin etkisi ile de Konya Ovasında son yıllarda hububatta görülmekte olan hastalıklarla karşı çiftçilerin tedbirlerini almaları gerektiğini belirterek şunları kaydetti;

 "İlkbahar yağışlarının mevsim normalleri üzerinde seyrettiği Konya Ovasında son yıllarda hububatta görülmekte olan hastalıklar çiftçiyi endişelendiriyor. İklim değişikliğinin de etkisiyle bazı bölgelerde septoria hastalığı gözlendi. Kök boğazı çürüklüğü hastalığı da kısmen tespit edilmiştir.

Bu yıl çiftçimizin kınacık dediği sarı pas hastalığı Konya Ovasında görülmedi. Ancak çiftçimiz tarlasında sarı pas hastalığı her an olabileceğini düşünerek mücadele etme konusunda hazırlıklı olmalıdır. Sarı pas hastalığı kaliteyi ve verimi olumsuz etkilemekte, ürün kayıplarına neden olmaktadır. Çiftçimiz tarlasını sürekli kontrol etmeli ve hastalık görüldüğü anda ilaçla mücadelesini hemen yapmalıdır. Sarı pas hastalığı olan bir tarlada % 50 lere varan kalite ve verim kaybı olmaktadır. Hastalık tespit edildiği anda ilaçla müdahale edilse bile kayıp % 20-25 civarındadır."

Okunma Sayısı: 895
Fotoğraf Galerisi