BASIN AÇIKLAMASI: NAYLON POŞET KULLANIMI

KAYSERİ ŞUBE ( )
15.04.2011 (Son Güncelleme: 15.04.2011 17:34:05)

Şube Başkanımız Sayın Fahrettin AÇIKGÖZ`ün naylon poşet kullanımı ile ilgili yapmış olduğu basın açıklaması ektedir.

TMMOB

ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI

KAYSERİ ŞÜBE BAŞKANLIĞI

 

BASIN BİLDİRİSİ

 

                        Gelecek Kuşaklara Daha Temiz Bir Kayseri İçin;

 

               Naylon poşetler petrol türevi olan polietilenden üretilir. Naylon poşetlerin sadece %1‘i geri dönüştürülür,%99‘u doğada kalır. Naylon poşetler doğada bozulmaya başladıklarında çevreye zararlı kimyasal maddeler yayar ve bu maddeler toprağa, suya karışarak besin zincirimizi yavaş yavaş kirletir. Ortalama 15 dakika kullandığımız bir naylon poşetin doğada tümüyle yok olması için bin yıl gerekir.

               Naylon poşetler Ağaçların dallarında sallanıyorlar, nehirleri kirletiyorlar, çitlerde asılı kalıyorlar, kanalizasyonları tıkıyorlar. Doğal görünümün bozulmasında büyük etkiye sahip olan da bu naylon poşetler. Kullanışlı olmadıklarından değil... Son derece işlevsel, hijyenik, hafif, dayanıklı ve ucuzlar, hatta ücretsizler! Ne yazık ki çoğunun sonu çöplük ya da çevre oluyor. Sebze ve meyveden kıyafet ve kitaplara değin her şeyi taşımaya elverişliler. Poşette yoğurt ve canlı akvaryum balığı bile satın alıyoruz! Onları çanta gibi kullanıyor, evde çıkan çöplerimizi de onlara koyuyoruz. Naylon poşetlerin olmadığı bir yaşam düşünmek güç. Ancak, eğer Doğanın korunmasına katkıda bulunmak istiyorsak, onları tekrar tekrar kullanarak naylon poşet üretimini azaltmalı, naylon olmayan doğaya geri dönüşümü olan poşet ve çanta kullanmalıyız.
               Geri kazanılamayan plastik poşetler su kaynakları ve çöp sahalarında önemli yer kaplıyor. Özellikle atık maddeden üretilen siyah torbalar, insan sağlığını tehdit ediyor. Genellikle seyyar satıcı ve pazar esnafının kullandığı bu poşetler, pet şişe, kova ve tıbbi atık gibi maddelerin toplanarak tekrar işlenmesiyle üretiliyor. Artık maddelerin dönüştürülmesi sırasında şeffaflaştırma mümkün olmadığı için koyu tonlarda renklendirme yapılıyor. Türk Gıda Kodeksi‘ne göre, gıda maddelerinin hijyenik olmadan dönüştürülen koyu renkli torbalarda taşınması ve muhafaza edilmesi yasak. Siyah renkli naylon torbaların içinde barındırdığı mikroorganizmalar insan sağlığı açısından ciddi bir tehdit. Ancak şeffaf poşetlere göre daha ucuz olduğu için esnaf bunları tercih ediyor.

                Türkiye Belediyeler Birliği, encümen kararıyla ülke genelinde siyah poşet kullanımını toptan yasakladı. Ancak bu sevindirici gelişmeye rağmen, halen bakkallarda ve pazarlarda siyah naylon torba kullanımına devam ediliyor. Tüketici dernekleri, yerel yönetimlerin pazaryerlerini denetleyip tüketiciyi kesekâğıdı kullanımına yönlendirmesinin önemine dikkat çekiyor.  Siyah poşette sunulan hiçbir mal kabul edilmemeli, çünkü kanserojen madde içeriyor ve hijyenik değil, insan sağlığını tehdit ettiği bilimsel olarak tespit edilmiş. Birçok gelişmiş ülkede kullanılması yasak."

               Kayseri Ziraat Mühendisleri Odası olarak Çevre ve Besin Kirliğine neden olan Naylon Poşet Kullanımının yasaklanması ve bunun sonucunda Temiz Bir Kayseri İçin, Sayın Kayseri Büyük Şehir Belediye Başkanımızı ve Kayseri Belediye Meclisini Naylon Poşetlerin yasaklanması ve bunun yerine Doğa Dostu Kâğıt, Bez ve Geri dönüşümü olan Organik poşetlerin kullanılmasını içeren bir karar alınması için göreve davet ediyoruz. Kayseri kamuoyuna saygıyla arz ederiz. 14.04.2011

 

 

                                                                                  Fahrettin AÇIKGÖZ

                                                                             Ziraat Mühendisleri Odası                     

                                                                                Kayseri Şube Başkanı

 

 

Okunma Sayısı: 1302