BASIN AÇIKLAMASI: BUĞDAYDA SARI PAS HASTALIĞINA DİKKAT

KAYSERİ ŞUBE ( )
08.05.2011 (Son Güncelleme: 09.05.2011 14:24:50)

Buğdayda sarı pas hastalığına karşı dikkat çekmek amacıyla Şube Başkanımız Sayın Fahrettin AÇIKGÖZ`ün yapmış olduğu basın açıklaması ektedir.

TMMOB

ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI

KAYSERİ ŞUBE BAŞKANLIĞI

 

BASIN AÇIKLAMASI

                                   BUĞDAYDA SARI PAS HASTALIĞINA DİKKAT

              

2011 yılı bahar aylarının yağışlı gitmesi nedeniyle Hububatlar da Sarı Pas hastalığı zararına karşı çiftçilerimizin tedbir almaları gerekmektedir. Geçtiğimiz yıl buğday alanlarında yoğun şekilde Sarı pas hastalığı görülmüş ve bu hastalık hatırlayacağınız gibi önemli ölçüde ürün kaybına neden olmuştur.  Hastalığa karşı dayanıklı çeşit kullanmayan çiftçilerimizin bu konuda dikkatli olmaları gerekmektedir.

Pas hastalıklarının başında; mantarların neden olduğu Sarı pas (Puccinia sitriiformis ) hastalığı gelmektedir. Hastalık; mantarların yaprak üst yüzünde makine dikişine benzeyen sarı renkte lekecikler oluşturmasıyla belli olur. İlkbaharda bu lekeciklerde oluşan milyonlarca hastalık etmeni rüzgârla etrafa yayılır ve bulaştığı hububat bitkilerini hastalandırır. Bunun sonucunda hem verim kaybı hem de zayıf daneler görülür. Hastalığın şiddetli olduğu yıllarda sporlar başakların kavuz ve kılçıkları üzerinde de görülebilir. Hastalık, erken çıktığı yıllarda daha çok zarara sebep olmaktadır. Zarar, hem verim de hem de kalite olarak ortaya çıkar ve ürün kaybı %12-75 arasında değişebilir. İlkbaharda % 90 nem ve 15-20 °C sıcaklık hastalığın gelişimi için uygun ortamdır.

Çiftçilerimiz öncelikle kültürel önlem olarak sık ekim yapmamalıdır. Yabancı ot mücadelesi zamanında yapılmalı ve tarlaya normalin üzerinde azotlu gübre verilmemelidir. Pas hastalıklarına karşı dayanıklı buğday çeşitleri kullanmalıdır. Tarla içinde ve çevrede paslarda yeni ırkların oluşumunda önemli bir etken olan ara konukçu bitkiler tespit edilerek imha edilmelidir.

Buğday pas hastalıklarına karşı, uygulanacak kimyasal mücadele hastalığın hemen her yıl şiddetli olarak görüldüğü yerlerde ve duyarlı buğday çeşitlerinde yeşil aksam ilaçlaması olarak uygulanabilir. Meteorolojik verilere göre Mayıs ayınında yağışlı gitmesi beklenmektedir. İlk pas lekelerinin görünmeye başlandığı bu günlerde ilk ilaçlamaya başlanmalıdır. Genellikle iki ilaçlama pas hastalığı ile mücadele için yeterli olmakla beraber, iklim koşulları hastalığın gelişmesine uygun gidiyorsa ve epidemin durumuna göre 3. ilaçlamada yapılabilir.

Çiftçilerimiz bu günlerde ürün kayıplarını engellemek için, zaman geçirmeden gerekli kontrolleri yaparak mücadeleye başlamaları gerekmektedir.  Kullanılacak ilaçlar ve dozları için bölgelerindeki Tarım Danışmanına, tarım ilaçları satan bayilere veya İl/İlçe Tarım Müdürlükleri Bitki Koruma Şubesine müracaat etmeleri halinde gerekli bilgiyi alacaklardır. Kamuoyuna saygıyla arz ederiz. O3.05.2011

 

                                                                                Fahrettin AÇIKGÖZ

                                                                               Ziraat Mühendisleri Odası                     

                                                                              Kayseri Şube Başkanı

Okunma Sayısı: 11819
Fotoğraf Galerisi