KON TV “ANA HABER BÜLTENİ”

KONYA ŞUBE ( )
02.06.2011 (Son Güncelleme: 02.06.2011 11:56:26)

Başkanımız Özkan TAŞPINAR, KON TV “ANA HABER BÜLTENİ” nde Konya Bölgesinde hububatta şu ana kadar görülen ve görülebilecek olan hastalıklarla mücadelede çiftçilerin hububat ekili alanlarını sık sık kontrol etmeleri gerektiğini söyledi.

ZMO Konya Şube Başkanımız Özkan TAŞPINAR, KON TV "ANA HABER BÜLTENİ" n de Konya Bölgesinde hububatta şu ana kadar görülen ve görülebilecek olan hastalıklar ve hastalık görülmesi halinde çiftçilerin nasıl bir tutum izlemeleri gerektiği konusunda açıklamalar yaptı. 

 Başkanımız Özkan TAŞPINAR şunları kaydetti;

2.2 milyon hektar tarım alanına sahip Konya‘ da, Türkiye‘de üretilen buğdayın yüzde 11‘i, arpanın yüzde 14‘ü üretilmektedir. Havaların kapalı gitmesi rutubetin havada, toprakta yoğun olmasıyla nedeniyle Trakya, Ege, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde olduğu gibi sıkça karşılaşılan mantari hastalıklar Konya Bölgesinde de 3 yıldır  görülmeye başlandı. Kök çürüklüğü ve septoria denilen hastalıklar görüldü. Tamamen olmasa bile belirli bir kısımda göründü. Şu anki risk ise halk arasında kınacık olarak bilinen sarı pas hastalığıdır. Çiftçilerimiz hububatlarını sık sık ziyaret ederek, yapraklarını kontrol etmelidirler. Sarı pas hastalığı yapraklarda oluşan sarı lekelerden anlaşılabilir. Eğer çiftçilerimiz gerekli ilgiyi göstermezse hastalık yüzde 40-50 civarında verim kaybı yaşatabilir. Duruma göre ilaçla mücadele yapılmalıdır.

Okunma Sayısı: 555
Fotoğraf Galerisi