DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ

DİYARBAKIR ŞUBE ( )
05.06.2011 (Son Güncelleme: 07.06.2011 13:47:10)

Ekoloji Paneli

 

Büyükşehir Belediyesi DİÇEP Yerelgündem21 ve ZMO tarafından 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle 4 günlük bir etkinlik düzenlendi.

Kalkınma adı altında Fırat nehrinden sonra Dicle nehri üzerinde de kurulmak istenen baraj ve HES projeleri ile nehirlerin kurutulmak istenmesine karşı 2 Haziran 2011 tarihinde basın açıklaması yapıldı.

3 Haziran günü Çevre Yürüyüşünün ardından ilköğretim öğrencileri arasında çevre konusunda düzenlenen resim yarışmasının sonuçları açıklandı ve dereceye giren 4 kişiye bisiklet armağan edildi.

Etkinlikler kapsamında 5 Haziran 2011 tarihinde Ekoloji Paneli gerçekleştirildi. Panelin ilk oturumunda Kocaeli Üniversitesi‘nden Prof. Dr. Sevtap YOKUŞ ve Doç. Dr. Müslüm AKINCI tarafından "Çevre Hukuku ve Çevre Hakkı" üzerine sunum yapıldı.

İkinci oturumda Dicle Üniversitesi‘nden Yrd. Doç. Dr. Ahmet YILDIRIM ve Prof. Dr. Murat BİRİCİK, "Yukarı Mezopotamya Ekolojisi" hakkında  bilgi verdi.

Üçüncü oturumda ise Dicle Üniversitesi‘nden Prof. Dr. Kemal GÜVEN, Sosyolog Ö. Faruk AKYÜZ ve Talat ÇETİNKAYA tarafından, "Baraj Politikaları, Kentleşme ve Göç" hakkında sunum yapıldı.

Diyarbakır Şube Yönetim Kurulumuz da etkinliklere katılım sağladı.

Okunma Sayısı: 894