TÜRKİYE ÇÖL OLMASIN

KAYSERİ ŞUBE ( )
18.08.2011 (Son Güncelleme: 18.08.2011 13:35:30)

TMMOB

ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI

KAYSERİ ŞUBE BAŞKANLIĞI

                                                       BASIN AÇIKLAMASI

"Türkiye Çöl Olmasın"

  

                  Afrika ülkelerinden Somali ve Kenya‘da son 60 yılın en büyük kuraklığının yaşanıyor olması nedeniyle baş gösteren açlık ve susuzluk; milyonlarca kişiyi tehdit etmekte; binlerce insanı bulunduğu yerden göçe zorlamakta ve her geçen gün artan sayıda kişinin ölümüne neden olmaktadır. Kuraklık, insanlığın başlangıçtan beri bildiği ve karşılaştığı çok eski bir kavramdır. Uygarlıkların yıkılmasında ve yeni uygarlıkların oluşarak tarihin şekillenmesinde etkili olduğu bilinmektedir. Bir bölgede, yağışın uzun yıllar ortalamasından daha az gerçekleşmesi ile ortaya çıkan durum olarak tanımlayabileceğimiz bu kavram, 20. yüzyılda varlığını önemli derecelerde hissettiren iklim değişikliği olgusu ile daha da karmaşık bir hal almıştır.

                  Yeterli ve dengeli beslenme sorunu bugün olduğu gibi, gelecekte de dünya ülkelerinin en önemli sorunlarının başında gelecektir. Bu nedenle, besin maddesi üretimi yönünden kendine yeterli, dış satım yapabilecek üretim fazlasına sahip olan ülkeler, aynı zamanda sanayileşmelerini de geliştirerek dünya ekonomisinde söz sahibi olabileceklerdir. Artan dünya nüfusu, tarım alanlarındaki daralmalar ve yanlış tarımsal uygulamalar, gelişmiş ülkelerin gıda maddelerini stratejik amaçlı kullanmaları ve küresel iklim değişiklikleri gibi etkenler, tarımsal üretimin önemini daha çok artıracaktır.

Somali halkı için gösterilen dayanışma çabasını Ziraat Mühendisleri odası olarak destekliyor insanlık vazifesi olarak görüyoruz. Ancak Geçtiğimiz yıllarda Ülkemizde yaşanan kuraklığın uzun sürmesi halinde Somali de yaşanan sıkıntıların bizlerinde başına gelebileceği gerçeğini hiçbir zaman unutmamalıyız. Bizler ileride bu tür sıkıntıları yaşamamak için şimdi den tedbirlerimiz almalıyız.  2006 - 2009 Yılları arasında ülke genelinde yaşanan Kuraklığı son iki yılda yağışların normal gitmesiyle birlikte unutmuş gözükmekteyiz. Tekrar kuraklık sıkıntısı çekmemek için; Tarım Arazilerinin sulanmasında basınçlı sulamaya geçilmesi salma sulamanın yasaklanması, Doğal Dengeyi bozmadan akarsuların önüne Gölet ve Baraj yapımları hızlandırılarak taban suyunun daha fazla bezlenmesi sağlanmalıdır. Ülke genelinde Konutlarda ve İşyerlerinde tasarruf tedbirleri uygulaması zorunlu hale gelmesi sağlanmalıdır. Su kaynaklarının ve Havzalarının kirletilmesine karşı önleyici tedbirler alınmalıdır.  Ağaçlandırma çalışmalarına Hız verilmeli ve Erozyon ile etkili mücadele yapılması sağlanmalıdır.

Somali için başlatılan kampanyanın bir benzerini de Ülkemiz için başlatalım ve 2012 Yılını Su Kaynaklarımızı Koruma ve Ağaçlandırma yılı olarak ilan edelim. Hep beraber Türkiye Çöl Olmasın kampanyasına destek verelim Bizlerde Kayseri Ziraat Mühendisleri Odası olarak her yıl geleneksel olarak düzenlediğimiz iftar yemeğini bu sebepten dolayı iptal ediyor Ve bu organizasyon için yapılacak masrafları Somali halkına yardım olarak gönderilecektir. Kamuoyuna saygıyla arz ederiz. 17.08.2011

 

 

                                                                                                    Fahrettin AÇIKGÖZ

                                                                                               Ziraat Mühendisleri Odası

                                                                                                  Kayseri Şube Başkanı

                                                                                                                                                                                                        

Okunma Sayısı: 1154
Fotoğraf Galerisi