HORMONLU MEYVE SEBZEYE ÇARE ARANIYOR - RADİKAL

GENEL MERKEZ
31.05.2006 (Son Güncelleme: 02.06.2006 16:21:26)

İhraç edilen meyve-sebzede, tarım ilacı ve hormona karşı yapılan denetim yurtiçine satılanlara uygulanmıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Gökhan Günaydın'ın önerdiği önlem: Ürünlerin menşei etiketlerinden anlaşılabilmeli

RADİKAL - İSTANBUL - Türkiye, tarım ilacı ve hormon tartışmasını ihraç etmek istediği meyve ve sebzelerin Avrupa kapısından dönmesiyle yıllardır yaşıyor. Sivribiber, üzüm, kiraz gibi ürünler ihraç edilirken denetleniyor. Yurt içinde tüketilen meyve ve sebzelerin ise denetimsiz piyasaya sürüldüğü belirtiliyor. Uzmanlar şu göreşleri dile getirdi:

Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Gökhan Günaydın: Yurtdışına giden ürünler çok iyi denetleniyor. İç pazara yönelik üretimde bir kontrol sistemi yok. Üretim ve tüketim merkezleri ile semt pazarlarında rutin kontroller yapılarak, ilaç kalıntısı olup olmadığı saptanmalı. Beşeri ilaçlarda olduğu gibi zirai mücadele ilaçları da reçeteli satılmalı. İlaç tarım danışmanı gözetiminde uygulanmalı ve bu, kayıt altına alınmalı. Örneğin, Eskişehir'de bir markette kalıntı saptanan domatesin hangi serada yetiştirildiği etiketten geriye gidilerek öğrenilmeli.

Antalya Ziraat Odası Başkanı Halil Ordu: Ürünlerimiz Antalya Hal Kompleksi içinde kontrolden geçiyor. Artık tüketici bilinci de gelişiyor. Burada laboratuvarımız var. Mevcut laboratuvar sonuçlarında, sağlığı tehdit edici bir sonuç ortaya çıkmadı. Ancak kentte üretilen yaş sebze ve meyvenin yüzde 10-15'i hale hiç girmeden piyasaya gidiyor.

Migros Halkla İlişkiler Müdürü Ahu Başkut: İki yıldır alımı yapılması kararlaştırılan üründe zirai ilaç kalıntısı denetimi yaptırıyoruz. İkinci denetim de ürünün hormon içerip içermediğine ilişkin olarak TÜBİTAK tarafından gerçekleştiriliyor.

Okunma Sayısı: 778
 

Yorumlar

Yorumlar moderator kontrolünden geçmektedir.
e-Posta adreslerinin gerçekliği kontrol edilir.

YORUMLAR BÖLÜMÜNÜN KURALLARI:
Yazılan tüm yorumlar moderator kontrolünden geçmektedir. Moderator yorum yazanlara veya üçüncü kişilere hakaret ya da bu kişilerle ilgili küçültücü sözler içeren yorumları yayına uygun görmez ve siler. Sayfanın niteliğine göre tüm yorumlar moderator kontrolunden geçerek yayınlanıyor olabilir. Bu durumda yorumlarınız anlık olarak yayına girmez. Yine de yayına girmiş olsa dahi moderator daha sonra aynı yorumu yayından kaldırabilir. Moderator kontrollu yayın niteliği taşımayan forumlarda yazılan yorumlar anlık yayına girer fakat moderator yayınının devamında sakınca gördüğü yorumları yayından kaldırabilir. Yazılan yorumların güvenilirliğini artırmak amacıyla yorum yazana ait e-posta adreslerinin gerçekliği kontrol edilebilir. Bunun için e-posta adresine kontrol bağlantısı içeren e-posta gönderilir ve bu bağlantıya tıklanılması beklenir. Forumlarda yazılan yorumların kamu düzenini bozucu, genel ahlaka aykırı, başkalarını rahatsız edici ve yasalara aykırı olmaması çok önemlidir. Yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.