AB TARIMDA PİYASACI DEĞİL - EVRENSEL

GENEL MERKEZ
02.06.2006 (Son Güncelleme: 02.06.2006 17:27:02)

Hicran Danışman

Ziraat Mühendisleri Odası Aydın Şubesi ve Tarım Orkam-Sen Aydın Temsilciliği, “Avrupa Birliği ve Dünya Bankası” kıskacında Türk Tarımı konulu konferans düzenledi. Aydın Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Toplantı Salonu’nda düzenlenen panele Aydın Valisi Mustafa Malay, Aydın Tarım İl Müdürü Sadettin Öztürk, ADÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Ali Kaymak, Aydın Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Galip Orhan, Tüm Köy-Sen merkez yöneticisi Satılmış Başkavak, konuklar, Ziraat Mühendis ve teknisyenleri katıldı.

Panelinin açılış konuşmasını yapan Aydın Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Galip Orhan, AB’nin Ortak Tarım Politikası kuralları ve Dünya Ticaret Örgütü’nün dayatmaları sonucu tarım sektörünün iyice bunaldığını ve bazı üretim kollarında üretim yapılamaz hale gelindiğini belirtti. “Elbette bunun çıkış yolları vardır. Bunları az sonra konuşmacımızdan dinliyeceğiz” dedi. Aydın valisi Mustafa Malay ise şunları söyledi: “Tarım olmadan bir millet hayatına devam edemez. Herşeyimiz olabilir, yollar, binalar vs. ama yiyecek içeceğimiz yoksa bunlar hiçbir işe yaramaz. Bugün gelişmiş ülkeler tarımlarına ayrıcalık vermektedirler. Tarımı ihmal eden bir ülke herşeyiyle geri kalmaya mahkumdur. Dünya bir araya gelse Aydın’daki incirin kalitesini, Malatya’nın kayısısını, Giresun’un fındığını üretebilir mi?”

Örgütsüzlük aşılmalı

ZMO Genel Başkanı Gökhan Günaydın, Avrupa Ekonomik Topluluğu’nun kuruluş aşamasını, bu aşamada uygulanan Ortak Tarım Politikası’nı anlattıktan sonra, gelinen noktada Ortak Tarım Politikası’nın üye ülkelerin tarımlarını geliştirmek amacının ortadan kalktığını, artık AB’nin ihtiyaç fazlası ürününü satacak pazar derdinde olduğunu belirtti. Günaydın, AB’nin tarımda liberal uygulamalara geçtiğinin, tarımı piyasaya bıraktığının gerçek olmadığını, AB ülkelerinin bütçelerinin hâlâ yüzde 50’sinin tarıma ayrıldığına dikkat çekti. Ülkemizde, 1999-2002 yılları arasında IMF-DB odaklı tarım politikasının uygulandığına, bu dönemde tarımsal GSMH’nın 27 milyar dolardan 22 milyar dolara düştüğüne, üreticinin 450 bin hektar alanı işlemekten vazgeçtiğine işaret eden Günaydın şunları söyledi: “Tarımda örgütlenmek şart. AB ülkelerinde ürünlerin yüzde 90’ı kooperatifler vasıtasıyla pazarlanıyor. Ülkemizde örgütsüz üreticinin örgütlü piyasaya bırakılmasının tarımsal alanı sömürü alanı haline getirdi.”

Okunma Sayısı: 457
 

Yorumlar

Yorumlar moderator kontrolünden geçmektedir.
e-Posta adreslerinin gerçekliği kontrol edilir.

YORUMLAR BÖLÜMÜNÜN KURALLARI:
Yazılan tüm yorumlar moderator kontrolünden geçmektedir. Moderator yorum yazanlara veya üçüncü kişilere hakaret ya da bu kişilerle ilgili küçültücü sözler içeren yorumları yayına uygun görmez ve siler. Sayfanın niteliğine göre tüm yorumlar moderator kontrolunden geçerek yayınlanıyor olabilir. Bu durumda yorumlarınız anlık olarak yayına girmez. Yine de yayına girmiş olsa dahi moderator daha sonra aynı yorumu yayından kaldırabilir. Moderator kontrollu yayın niteliği taşımayan forumlarda yazılan yorumlar anlık yayına girer fakat moderator yayınının devamında sakınca gördüğü yorumları yayından kaldırabilir. Yazılan yorumların güvenilirliğini artırmak amacıyla yorum yazana ait e-posta adreslerinin gerçekliği kontrol edilebilir. Bunun için e-posta adresine kontrol bağlantısı içeren e-posta gönderilir ve bu bağlantıya tıklanılması beklenir. Forumlarda yazılan yorumların kamu düzenini bozucu, genel ahlaka aykırı, başkalarını rahatsız edici ve yasalara aykırı olmaması çok önemlidir. Yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.