BÜTÜN MUHALİF SESLER SUSTURULUYOR - YENİ GAZETEM EGE

İZMİR ŞUBE ( )
23.01.2012 (Son Güncelleme: 24.01.2012 11:50:41)

TMMOB‘DAN İKTİDARA SERT TEPKİ

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği İzmir il Koordinasyon Kurulu oda genel kurul seçimleri öncesi toplandı. Yoğun bir gündemle bir araya gelen kurul üyeleri dünyada ve ülkemizde yaşanan süreçleri ele aldı. Toplantıda AKP iktidarının muhalif sesleri susturmaya çalışıldığı iddiaları dile getirildi.

TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu toplantısında alınan kararlar yazılı bir açıklamayla dile getirildi. Açıklamada şu görüşlere yer verildi:

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği İzmir il Koordinasyon Kurulu 2011 Yılını tamamlayıp 2012 yılına girdiğimiz bu günlerde 18 Ocak Çarşamba günü Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası İzmir Şubemizde Oda Genel Kurul Süreçleri gündemli toplantı yapmıştır. Yapılan toplantı sonucunda geçtiğimiz çalışma dönemi ve Genel Kurul Süreçlerimiz değerlendirilmiş ve aşağıdaki görüşlerin kamuoyuyla paylaşılması kararlaştırılmıştır. Odalarımızın Genel Kurul süreçlerinin yaşandığı bu dönem aynı zamanda Dünya‘da ve Ülkemizde çok önemli sosyal ve siyasal olayların yaşandığı döneme denk gelmiştir. Avrupa Birliği ‘ne gireceğiz ve demokratikleşiyor gelişiyoruz söylemleriyle başlayan süreç ne yazık ki geldiğimiz noktada yerelleşme ve demokratikleşme yerini merkezileşme ve totaliterleşmeye bırakmıştır. Özellikle 12 Eylül referandumu sonrasında yargı erkinin siyasallaştırılması Devletin AKP‘lileştirilmesi 12 Haziran seçimleri sonrasında hız kazanmıştır. Seçimlerden mutlak galibiyetle çıkan AKP vites yükselterek iktidarını da mutlak hale getirme uğraşı içerisine girmiştir. Bu çerçevede muhalif tüm kesimleri susturulmaya çalışılmış, ülke açık bir cezaevine dönüştürülmüştür. Bu süreçte İzmir‘de sürdürülen Büyükşehir‘de sürdürülen operasyonlar çerçevesinde Başta Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanımız Selçuk Savcı olmak üzere Mimar Mühendis ve Şehir Plancıları da tutuklanmıştır. Ülkemin insanları sürüp giden savaş ortamında yaşamlarını yitirmekte, barış ortamından gittikçe uzaklaşılmakta barış ve bir arada yaşam isteyenlerin sesleri daha az duyulmaktadır. Devleti istediği gibi yöneten torba yasaları ülke gündemine taşıyan AKP‘ye bu yetmemiş KHK‘ler ile Meclisi devre dışı bırakmıştır."

Okunma Sayısı: 657