ARJANTİN`DEKİ KURAKLIK ÜRETİCİNİN DERDİ OLACA - POSTA EGE

İZMİR ŞUBE ( )
23.01.2012 (Son Güncelleme: 24.01.2012 11:48:16)

Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Başkanı Ferdan Çiftçi, "Yem fiyatları zamlanacağı için hayvancılık sektörü zorlanacak. Mısırdaki fiyat artışı ise pamuk üreticisini yeniden mısır ekimine yöneltebilir" diyor.

Mısır ve soyadaki rekolte düşüklüğü, Ege‘de pamuk üreticisini yol ayrımına getirecek.

Türkiye‘nin hayvancılık sektörü için en önemli ithalat kalemlerindeki fiyat yükselmesinin ciddi maliyet sorunları getirebileceği vurgulandı Dünya genelinde mısırda ikinci, soyada üçüncü büyük ihracatçı ülke olan Arjantin‘deki kuraklık Türkiye‘yi de etkileyecek. Kuraklığa bağlı olarak rekolte düşüşü ve buna bağlı yem fiyatları yükselerek hayvancılık sektörü zorlanacak, çitçi ise fiyatı yükselen mısır ya da pamuk ekmek arasında tercih yapacak. Mısırın tercih edilmesi halinde ise Türkiye‘nin en önemli ürünlerinden biri olan pamuğun rekoltesi düşecek.

Duyuru gönderildi

Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü‘ne de bir duyuru gönderen Arjantinli yetkililer, mısır rekoltesinin bu yıl 5 milyon, soya üretiminin ise 8 milyon ton düşük olacağının tahmin edildiğini aktardı. Rekolte düşüşünün ardından fiyatların yükseldiğini hatırlatan Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) İzmir Şubesi Başkanı Ferdan Çiftçi, "Özellikle Ege Bölgesi için pamuk üreticisi üzerinde bir baskı oluşturacaktır. Üretici yıllardır inip çıkan fiyat nedeniyle mısır mı yoksa pamuk mu ekeceğine karar veremiyor. Aynı çelişki yine yaşanacaktır ancak dünya fiyatlarının yakından incelenip karar verilmesi gerektiğini düşünüyorum" dedi. Bir diğer önemli etkinin de hayvancılık sektörüne olacağını vurgulayan Çiftçi, "Mısır ve soya en önemli yem hammaddesi ve Türkiye‘nin en büyük ithalat kalemlerinden biri. Yükselen fiyatları yeme yansıyacaktır. Hayvancılığımızı zor günler bekliyor" diye konuştu.

Burcu TANER

Okunma Sayısı: 545