KAR YAĞIŞI, VERİMİ ARTIRACAK - AA

GAZİANTEP ŞUBE
27.01.2012 (Son Güncelleme: 28.01.2012 11:52:12)

Şube Başkanı Kenan Seçkin, kar yağışının, toprağın suya doyması, bitki gelişiminin daha sağlıklı olması ve tarımsal üretimin artması için ayrı bir öneme sahip olduğunu söyledi. A.A


Seçkin, sulu tarımın çok yaygın olmadığı Güneydoğu Anadolu Bölgesi‘nde yer alan illerde, kasım ve aralık aylarında yağış açısından bir sıkıntı yaşanmadığını, ocak ayında başlayan ve yüksek kesimlerde bir metreye kadar ulaşan kar yağışının ise tarımsal üretimi olumlu etkileyeceğini belirtti. 


BÖLGENİN SUYA İHTİYACI VAR

Seçkin, özellikle damla sulama tekniği kullanarak, iklime bağımlı tarımsal üretimin yapıldığı Güneydoğu Anadolu Bölgesi‘nde sulu tarımın yaygınlaştırılması gerektiğini dile getirdi. Güneydoğu Anadolu Bölgesi‘nde tarımsal üretim yapılan alanların yüzde 70‘inde hala sulu tarımın yapılamadığını vurgulayan Seçkin, şunları anlattı: "Türkiye‘nin en az yağış alan bu bölgesinde hububat ve bakliyat üretiminin yanı sıra, meyve ağaçları, meralar ve yeraltı su kaynakları da son derece önemli. Bölge hayvancılığı için önemli olan meraların hala yeterli yağışı alamadığını, yeraltı su kaynaklarının da yeterli seviyelere gelemediğini görüyoruz. Ayrıca, meyve ağaçlarının da hala suya ihtiyacı var"

Okunma Sayısı: 772