HORMONA DİKKAT - HÜRRİYET - 30.05.2004

GENEL MERKEZ ( )
29.05.2004 (Son Güncelleme: 05.06.2004 10:40:14)

HORMONA DİKKAT

SAĞLIKSIZ GIDA ÜRÜNÜ TARTIŞMALARI KAMUOYUNUN GÜNDEMİNE OTURDU. YEDİĞİMİZ GIDALAR YAVAŞ YAVAŞ ANLAŞILIYOR.

BUNDAN BİR SÜRE ÖNCE ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI BAŞKANI GÖKHAN GÖKAYDIN, TRANSGENİK ÜRÜNLERİN ZARARLARINA DEĞİNİP, TÜRKİYE’DE YETERİNCE KONTROL YAPILAMADIĞINI, ÇÜNKÜ GÜMRÜKLERDE BU ÜRÜNLERİN ANALİZİNİ YAPABİLECEK LABORATUVAR ALTYAPISININ OLMADIĞINI SÖYLEYEREK KONUYU GÜNDEME GETİRMİŞTİ.

YENİ GIDA YASASI’NIN MECLİS’TEN GEÇMESİ, OLAYI DAHA GÜNCEL BİR HALE GETİRİYOR VE TARTIŞMAYA AÇIYOR. TÜKETİCİLER DERNEĞİ BAŞKANI ENGİN BAŞARAN, TÜKETİCİLERİN DOĞRU BİLGİLENDİRİLMELERİ GEREKTİĞİNİ SÖYLEYİP KARAR MEKANİZMALARINDA YER ALMALARI GEREKTİĞİNİ BELİRTİYOR.

BU TARTIŞMALAR ARASINDA BİR DE ‘HORMONLU ÜRÜNLER’ SORUNU VAR. TEMPO DERGİSİ’NİN BU SAYISINDA KONUŞAN ANTALYALI BİR SERA ÜRETİCİSİNİN SÖZLERİ, GIDA KONUSUNDA GELDİĞİMİZ NOKTADA VAHİM BİR TABLOYU ORTAYA KOYUYOR.

ÜRÜNLERİNDE ‘HORMON’ KULLANAN ÜRETİCİLERDEN İMDAT ÇİFTÇİOĞLU ŞÖYLE DİYOR:

‘HORMON KULLANIYORUZ. SADECE BEN DEĞİL, HERKES ÇOK CİDDİ MİKTARDA KULLANIYOR. ÇÜNKÜ ZAMAN YOK. DOMATES YİNE NEYSE... AMA SALATALIĞA KULLANDIĞIMIZ HORMON İLACININ ÜSTÜNDE ‘45 GÜN SONRA HASAT EDİNİZ’ DİYOR. BİZİM BU SÜREYİ BEKLEYECEK ZAMANIMIZ YOK. O YÜZDEN, İKİ GÜN İÇİNDE HASAT EDİYORUZ. TABİİ, KANSER DE YAPIYOR BAŞKA HASTALIKLAR DA... ÜRETTİKLERİMİ ÇOCUKLARIMA DA YEDİRMEM, BEN DE YEMEM. AKLI OLAN, TÜRKİYE’NİN NERESİNDEN GELMİŞ OLURSA OLSUN, SALATALIK YEMEZ. ÖNÜMÜZDEKİ SEZON ARILARLA YAPILAN ÜRETİME GEÇMEK İSTİYORUM. ÇÜNKÜ, AVRUPA HORMONLU HİÇBİR ŞEYİ SATIN ALMIYOR.’

Okunma Sayısı: 532