SİVİL TOPLUM AOÇ İÇİN AYAKTA - SABAH

GENEL MERKEZ
04.06.2006 (Son Güncelleme: 05.06.2006 14:58:33)

Sivil toplum kuruluşları Atatürk Orman Çiftliği’nde bulunan Atatürk evi önünde toplanarak, AOÇ yasa teklifini protesto ettiler. Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Gökhan Günaydın, Ankara halkını ve tüm Türkiye’yi, Atatürk’ün ulusal armağanı AOÇ’ye sahip çıkmaya çağırdı.

Türkiye Mimar Mühendis Odaları Birliği (TMMOB), Ziraat Mühendisleri Odası, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD), TEMA gibi kuruluşlar ile bazı sendikalar ve CHP’nin de aralarında bulunduğu Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) Girişimi, AOÇ Müdürlüğü arazilerinin belirli amaçlarla Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne tahsis edilmesine olanak sağlayan yasa teklifini protesto etti. AOÇ Girişimi’nde yer alan sivil toplum kuruluşu ve sendika temsilcileri ile CHP Muğla Milletvekili Gürel Ergin çiftlikteki Atatürk Evi önünde toplandı. Grup burada, “Çiftlik halkındır, halkın kalacak”, “Bu ülke, bu toprak satılık değil”, “Ankara uyuma, çiftliğine sahip çık” şeklinde sloganlar attı.

“SAHİP ÇIKALIM”

Grup adına açıklama yapan Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Gökhan Günaydın, Ankara halkını ve tüm Türkiye’yi, Atatürk’ün ulusal armağanı AOÇ’ye sahip çıkmaya çağırdı. Günaydın, “Yasa teklifi ile başkentin tek açık ve yeşil alanını oluşturan Ata yadigarı çiftlik, rant hırsından gözü dönmüş iktidar tarafından gasp edilmek istenmektedir” dedi. Geçirilen yarım yüzyıllık süreçte, “özel yasalar çıkarılarak çiftliğin 22 bin hektarının yağmalandığını” öne süren Günaydın, kalan alanların da bu yolla yok edilmeye çalışıldığını savundu. Günaydın, bu yasa teklifinin, “kişi vasiyetlerinin hukuksal düzenlemelerle geçersiz kılınamayacağı” şeklindeki genel hukuk ilkesine aykırı olduğunu belirtti. Çiftliğin, Atatürk’ün amaçları doğrultusunda korunup, geliştirilebileceğini kaydeden Günaydın, “Çiftliği, Gökçek’in çiftliği haline getirmemeye kararlıyız. Bunun için elimizden gelen tüm yolları kullanacağız” diye konuştu. Günaydın, “Aslında çiftlik bütünüyle kısa vadede belediye, uzun dönemde ise yandaşların mülkü haline getirilmek istenmektedir” iddiasında bulundu. AOÇ’nin kendi arazisi üzerinde olduğu iddiasıyla tahliye davası açtığı Batıkent’te oturan 25 konut sahibi de eyleme geldi.

Okunma Sayısı: 606
 

Yorumlar

Yorumlar moderator kontrolünden geçmektedir.
e-Posta adreslerinin gerçekliği kontrol edilir.

YORUMLAR BÖLÜMÜNÜN KURALLARI:
Yazılan tüm yorumlar moderator kontrolünden geçmektedir. Moderator yorum yazanlara veya üçüncü kişilere hakaret ya da bu kişilerle ilgili küçültücü sözler içeren yorumları yayına uygun görmez ve siler. Sayfanın niteliğine göre tüm yorumlar moderator kontrolunden geçerek yayınlanıyor olabilir. Bu durumda yorumlarınız anlık olarak yayına girmez. Yine de yayına girmiş olsa dahi moderator daha sonra aynı yorumu yayından kaldırabilir. Moderator kontrollu yayın niteliği taşımayan forumlarda yazılan yorumlar anlık yayına girer fakat moderator yayınının devamında sakınca gördüğü yorumları yayından kaldırabilir. Yazılan yorumların güvenilirliğini artırmak amacıyla yorum yazana ait e-posta adreslerinin gerçekliği kontrol edilebilir. Bunun için e-posta adresine kontrol bağlantısı içeren e-posta gönderilir ve bu bağlantıya tıklanılması beklenir. Forumlarda yazılan yorumların kamu düzenini bozucu, genel ahlaka aykırı, başkalarını rahatsız edici ve yasalara aykırı olmaması çok önemlidir. Yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.