FIRTINANIN VERDİĞİ ZARARI, TARIM SİGORTASI KARŞILIYOR!

KONYA ŞUBE ( )
25.04.2012 (Son Güncelleme: 25.04.2012 15:01:02)

Bitkisel ve hayvansal üretim yapan işletmelerimizin, mutlaka % 50‘ si devlet tarafından karşılanan tarım sigortalarını düzenli olarak yaptırmaları gerektiğini sık sık vurgulamaktayız.

Geçtiğimiz yıllarda Konya Ovası‘nda özellikle dolu, sel ve don zararı gibi birçok doğal afet yaşanmıştı, ancak yer yer saatte 100 km hızla esen rüzgârla oluşan ve görüş mesafesini 3 m‘ ye kadar düşüren bir kum fırtınası ile karşılaşılmamıştı.

Bu fırtına neticesinde yeni çıkışı gerçekleşen birçok bitkideki hasar yeniden ekim yapılarak giderilmektedir. Ancak ağır kış şartlarından yeni çıkmış hububattaki hasarın giderilmesi mümkün değildir. Bu nedenle tarım sigortası yaptırmış olan çiftçilerimizin arazilerini kontrol ederek, hasar varsa mutlaka sigorta yaptırdığı şirketi uyararak hasar tespitini yaptırması gerekmektedir.

Fırtınalar neticesinde oluşan zararların da, dolu ve sel felaketlerinde olduğu gibi tarım sigortası kapsamında olduğu unutulmamalıdır.

Bu tür doğal afetlerin yaşanmamasını umut etmekle birlikte, çiftçilerimizin her yıl düzenli olarak ürünlerine tarım sigortası yaptırmalarını bir kez daha önemle tavsiye ederiz.

Kamuoyuna saygıyla duyururuz.

 

                                                                                                                              Başkan

                                                                                                                     Özkan TAŞPINAR

 

Okunma Sayısı: 929
Fotoğraf Galerisi