ŞANLIURFA`DA ANIZ ADI ALTINDA HARRAN OVASINI YAKIYORLAR...

ŞANLIURFA ŞUBE ( )
21.06.2012 (Son Güncelleme: 21.06.2012 17:30:32)

Şanlıurfa`da Cezaevi yangını söndü, Harran Ovası Yanıyor...

 

Dünyada ve Ülkemizde her noktada 2872 sayılı kanun gereği tarlada bulunan anızı yakan köylülere uydu ile tespit edilerek dekara cezai işlemler uygulamakta, bazı illerimizde ise anız yakılmış alanlara müdahele edilerek yasal süreç başlatılmaktadır. Ancak ilimizde bu konuda duyarsızlık ve ilgisizlik bu yıl da devam etmektedir. İlimizin tarım alanlarında 2. Ürün ekimi için masraftan kaçmak, hızlı şekilde toprağı işlemek ve az emek harcamak adına her gün tarım alanları yakılmaktadır. Bu yangınlarla ilimizde çevre ve hava kirliliği artmakta, tarım alanlarındaki organik madde miktarı azalmakta ya da yok olup topraklar daha verimsiz ve erozyona daha hassas duruma gelmektedir. Topraktaki mikro organizmaların yüzde 80‘nin zarar görmesi sonucu verimde de azalmalar olduğu bilimsel olarak ortaya konulmuştur. Anız yangınları komşu tarlalardaki hasat edilmemiş ürünlere, traktörlere meyve bahçelerine, bunların etrafındaki çitlere, telefon direklerine, civardaki yerleşim yerlerine, özellikte de ormanlarımıza telafisi mümkün olmayan zararlar vermektedir. Bu da devlete milyonlarca dolara mal olmaktadır.

Günümüz şartlarında anıza ekim yapan tarım aletlerinin olması, güçlü traktörlere ve kombine tarım işleme makinelerine sahip olunması anız yakılması gibi ilkel metoda başvurulması bu şehirde yaşayan herkesin ayıbıdır.


Dünyada ve Ülkemizde yaşanmayan ancak İlimizdeki farkındalığın - duyarsızlığın bu konuda olması büyük bir ayıbımızdır. İlimizdeki tüm yetkilileri bu konuda hassasiyete değil göreve davet ediyoruz...


Yrd. Doç.Dr. Ali Rıza ÖZTÜRKMEN

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Şanlıurfa Şubesi Adına

Yönetim Kurulu Başkanı

Okunma Sayısı: 752