ZİRAİ İLAÇLARIN ECZANELERDE SATILMASINA TEPKİ

ŞANLIURFA ŞUBE ( )
21.06.2012 (Son Güncelleme: 22.06.2012 16:16:00)

TMMOB Şanlıurfa Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ali Rıza Öztürkmen, zirai ilaçların eczanelerde satılabilmesi yönünde yapılan kanun değişikliğine tepki gösterdi.

Birtakım yasal düzenlemelerle bitki koruma ürünlerinin eczacılar tarafından eczanelerde satılmasının sağlanmasını, meslek alanlarına yapılmış doğrudan bir müdahale olarak gördüklerini dile getiren Şanlıurfa Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ali Rıza Öztürkmen, beşeri ilaç dışında zirai mücadele ilaçları, veteriner ilaçları ve çevre sağlığı ilaçların beraber satılması doğru değildir. Meslek haklarının korunması konusundaki hukuki mücadelelerini kararlılıkla sürdüreceklerini kaydetti.

Bitki koruma ürünlerinin mutlaka bu alanda eğitim almış uzman kişiler olan ziraat mühendisleri tarafından satılması ve yine ziraat mühendislerinin gözetiminde kullanılması gerektiğini söyleyen Öztürkmen, Zirai ilaçların bilinçsiz ve yanlış kullanıldığında insan ve hayvan yaşamını tehlikeye sokacağını belirtti. Öztürkmen, "Buna karşın Resmi Gazete‘nin 30 ve 31 Mayıs 2012 tarihli sayılarında yayımlanarak yürürlüğe giren mevzuat düzenlemeleri, insan sağlığı ve zirai mücadele açısından önemli sorunlara yol açacak hükümler içermektedir. 6197 Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Kanun‘da, 31 Mayıs 2012 tarihli Resmi Gazete ‘de yayımlanan 6308 sayılı kanunla yapılan değişiklik sonucu; eczanelerde satılabilen maddeler arasına ziraatta kullanılan ilaçlar da eklenmiştir. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından Bitki Koruma Ürünlerinin Toptan ve Perakende Satılması ile Depolanması Hakkında Yönetmelikte yapılan ve 30 Mayıs 2012 tarihli Resmi Gazete‘de yayımlanan değişiklik ile de sadece ziraat mühendislerine verilen bitki koruma ürünleri bayi veya toptancı izin belgesinin, eczacılara da verilmesi sağlanmıştır." dedi.

Okunma Sayısı: 798