ZEYTİNİN BU YIL DA TADI YOK

MANİSA ŞUBE ( )
31.10.2012 (Son Güncelleme: 31.10.2012 17:19:53)

ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASINDAN BASIN AÇIKLAMASI

ZEYTİN‘İN BU YIL DA TADI YOK

Zeytin ve zeytinyağı üretiminde ülkemizde önemli bir yere sahip olan ilimiz zeytin üreticisi hasat sezonuna moralsiz başlıyor.

Mazot ve diğer girdi maliyetlerinin yüksekliği karşısında ürün fiyatlarının düşük oluşması üreticilerimizi sıkıntıya sokmaktadır.

Günümüz koşullarında fazla bir değer ifade etmemesine rağmen 30-40 TL‘lik hasat işçiliği bile üreticiyi zorlamaktadır.

Üretici zeytinyağını toptan 4,5 TL ; Perakende 6 TL/kg fiyatından satabilmektedir. Bu koşullarda ürün fiyatı, hasat işçiliğini bile karşılayamaz durumdadır.

Tütün ve pamuk alanlarının zeytin yetiştiriciliğine yönelmesi önümüzdeki dönemde zeytin ve zeytinyağı üretimimizin daha da artması anlamına gelmektedir.

Dünyanın en sağlıklı ürünü olan zeytinin ülkemizde bu duruma düşmesi üreticimize ve halkımıza reva değildir.

Zeytin ve zeytinyağı üretimindeki sorunların aşılması için;

•-         Zeytin üreticilerine verilen teşvikler diğer üretici ülkeler düzeyine getirilmelidir. Ülkemizde 50 Kuruş. /Kg olarak verilen teşvik, İspanya ve İtalya‘da 3TL/Kg dan daha fazladır. Kaldı ki üreticimizin üretimini faturalandıramaması ve tapu kayıt sorunları nedeniyle bu 50 Kuruş/kg. lık teşvikten yararlanamadığı bir gerçektir. Ayrıca üreticimizin, dünyanın en pahalı petrolünü kullandığı malumunuzdur.        

•-         İlimizde zeytinyağı ve zeytin konusunda etkin bir çiftçi birliği yoktur. Özellikle Salamura zeytin konusunda sağlıklı ortamlarda ürün işleme ve depolamayı sağlayacak zeytin fiyatlarını regüle edecek örgütlü yapılara gereksinim vardır

•-         İnsan sağlığı için ilaç konumunda olan zeytinimizin tüm halkımız tarafından tüketiminin sağlanması zorunludur. Kutsal kitaplarda önemi vurgulanan Barışın ve dostluğun simgesi olan zeytinimizin sorunlarının çözümü için Ziraat Mühendisleri Odası Manisa Şubesi olarak istenildiğinde her türlü desteği vermeye hazırız.

            Zeytinimize, üreticimiz için, sağlığımız için, geleceğimiz için sahip çıkalım.

  Saygılarımla.

İbrahim DEMRAN

Ziraat Mühendisleri Odası

Manisa Şube Başkanı

 

Okunma Sayısı: 733
Fotoğraf Galerisi