TARIMTÜRK TV- ÖĞLE HABER BÜLTENİ

KONYA ŞUBE ( )
05.11.2012 (Son Güncelleme: 07.11.2012 16:29:55)

TARIMTÜRK TV’de, ZMO adına UHK Yönetim Kurulu Üyesi olan Konya Şube Başkanımız Özkan TAŞPINAR, DÜNYA Emtia Fiyat Endeksi`ne göre, fiyatları en çok artan ürünlerde aylık bazda buğday olması durumunu değerlendirdi.

Küresel ısınma ve olumsuz hava koşullarından dolayı tarımsal ürünlerde rekolte düşüşü ve arz-talep dengesizliği tarımsal ürün fiyatlarını etkiledi. Ekim 2012‘de en yüksek fiyat artışı % 4.5 ile buğdayda gerçekleşti.

TARIMTÜRK TV‘de "Öğle Haber Bülteni"ne canlı yayından telefon bağlantısı ile katılan TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası adına (UHK) Ulusal Hububat Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi olan Konya Şube Başkanımız Özkan TAŞPINAR, DÜNYA Emtia Fiyat Endeksi‘ne göre fiyatları en çok artan ürünlerde aylık bazda buğday olmasının nedenlerini açıkladı.

Şube Başkanımız Özkan TAŞPINAR, İç Anadolu Bölgesi‘nin bazı alanlarında nisan ayı yağışlarının yetersiz olması ve olumsuz hava koşulları nedeni ile uzun yıllar ortalamasına göre verimde sadece % 25‘lik bir kayıp, bazı alanlarda % 3-4‘lük kayıp yaşandığını ancak bazı alanların bundan etkilenmediğini, Türkiye genelinde ise % 10-12‘lik kayıp söz konusu olduğunu ifade etti.

Küresel ısınma ve olumsuz hava koşullarının ülkemizde ki tarımsal üretimi etkiler mi sorusu üzerine Konya Şube Başkanımız Özkan TAŞPINAR;

"Ülkemiz yüzde 70‘i ekilir ve dikilir alanı ile yedi coğrafi bölgeye ve dört değişik iklime sahiptir. Bu durum kalkınmadaki önceliğimizin tarımsal üretim olduğunu göstermektedir.  Tarımın ülke ekonomisine kazandırılması ancak tarımsal arazilerde sulu tarım yapılması ile mümkün olabilir. Dünyayı etkileyen küresel ısınmanın getireceği kayıpları telafi etmek amacıyla önlem olarak ülkemizde kıraç tarım yapılan alanlara suyun götürülmesi önem taşımaktadır. Planlı tarımsal üretim, kıraç alanların suyla buluşturulması gibi yapacağımız doğru tarım politikaları ile yurtdışından ithal eden değil, tarımsal üretimde kendine yeten hatta yurt dışına ihraç eden ülke olabiliriz" dedi.

Okunma Sayısı: 545
Fotoğraf Galerisi