BİYOSİDAL EĞİTİMLERİMİZ İNTERNET BASININDA

İZMİR ŞUBE ( )
19.01.2013 (Son Güncelleme: 21.01.2013 10:40:31)

Ziraat Mühendisleri Odasından Büyük Şehir Haşere Mücadele Ekibine Eğitim

 Ege`nin Sesi-Ali Arda PERK/ İzmir Ziraat Mühendisleri Odası, dün gerçekleştirdiği törenle biyosidal ürün kullanım eğitimi alan 53 kişiye sertifikalarını takdim etmişti.

Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi`nin başlattığı ve sonrasında Sağlık Bakanlığı`nın da destek verdiği eğitimlerle toplam 129 kursiyer faydalandı.  26 saat süren ve içinde birçok yararlı bilginin bulunduğu eğitimlerin ilki 2012 yılının Kasım ayında yapılırken ikincisi ise Aralık ayında gerçekleşti. Üçüncü eğitim ise bu ay içinde başlayacak ve sertifikalar 10 yıl kullanılabilecek.

Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi bünyesinde çalışan ve kentte ilaçlama ile yakından ilgilenen Haşere Mücadele Ekibinden 190 personele de eğitim vermeye hazırlanıyor.

190 Personele Eğitim

Çevre Koruma Müdürlüğü ile irtibata geçtiklerini ve ilk etapta 190 çalışana eğitim vereceklerini vurgulayan Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Ferdan Çiftçi, ‘`Haşere ilaçlamasından bizzat çalışan personelinin de eğitilmesi ve sertifikalandırılması gerekiyor. Büyükşehir`in etkili birimi olan Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı ile irtibata geçtik. Personelin ya da Büyükşehir`e hizmet veren taşeron firmanın çalışanlarının da eğitimi bizim tarafımızdan karşılanacak. Şu anda 190 kişilik bir sayı gözüküyor ama önümüzdeki süreçte bakacağız. Bunları şu an bu haliyle planlamış bulunmaktayız. Metropol ilçeler dışında diğer ilçelerden de onlar kendileri yaptıkları için oralardan da personel gelecek. Onların da eğitimini tamamlayacağız`` diye konuştu.

2013`ün Sonuna Kadar Tamamlanması Gerekiyor

Sağlık Bakanlığı`ndan ilk olarak yetkiyi alarak başladıklarını belirten Çiftçi şöyle devam etti; ‘`3 günlük bir eğitim görecekler, o da Ziraat Mühendisi Odası`nın lokalinde yapılacak. Biz önerdik kendilerine, yasal olarak yapılmak zorunda olan bir eğitim aslında. Bu zorunlu bir eğitim, yani bu sertifikayı almak zorundalar. Mevzuatın öngördüğü 2013`ün Mayıs ayına kadar tamamlanması gerekiyor. Sağlık Bakanlığı ile ortaklaşa olan bir şey bu. İlk 2 eğitimimizi kendimiz yaptık ama ondan sonrasını kararlaştırdık. Eğitim düzenleme yetkisini Sağlık Bakanlığı`ndan aldık, biz başvuru yaptık yöneticilerimiz de yetki belgesini aldıktan sonra yetkileri başlayacak.``

Başka Eğitimlerimiz de Olacak

İlerleyen dönemlerde başka eğitim çalışmalarının da olacağını vurgulayan Çiftçi, ‘`Önümüzdeki süreçte meslektaşlarımıza yönelik eğitimlerimiz olacak. Özellikle sulama konusunda, basınçlı sulama sistemleri konusunda çalışmalarımız olacak. İl tarım uygulamaları ve gıda güvenliğine dönük eğitimler yapacağız. Günlük meslektaşlarımızın kendi gelişimlerine dönük, kendi uzmanlık alanlarına yönelik eğitimlerine devam edeceğiz`` diye konuştu.

Büyükşehir`in Haşere Mücadele Ekibi

İzmir Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığına bağlı Haşere Mücadele Şefliği, genişletilmiş mücavir alanı içerisinde her türlü haşereye karşı kapalı ve açık alanlarda her mevsim belirli bir program dahilinde ilaçlama yaparak, etkin mücadele yapmaktan sorumludur.

Okul, hastane, öğrenci yurtları, askeri kışla, dispanser v.b gibi tüm resmi kurumlarda resmi talepler doğrultusunda haşereye karşı ilaçlama yapmaktadır. Ayrıca toplum açısından risk oluşturan genelev ve sinemalar ücret karşılığında ayda bir zorunlu olarak dezenfekte edilmektedir.
         
İnsan sağlığı için tehlike oluşturan bakteri, virüs, mantar vb.gibi (kuş gribi, domuz gribi) mikroorganizmalarla özellikle kış aylarında okullar ve toplu ulaşım araçlarında periyodik dezenfeksiyon işlemi yapılmaktad

 

Okunma Sayısı: 899