BASIN AÇIKLAMASI: 14 MAYIS DÜNYA ÇİFTÇİLER GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN

KONYA ŞUBE ( )
14.05.2013 (Son Güncelleme: 20.05.2013 17:38:03)

Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyonu‘nun kuruluş günü olan 14 Mayıs yalnız bizde değil, kuruluşa üye bütün ülkelerde "Dünya Çiftçiler Günü" olarak kutlanmaktadır. 

Bilindiği gibi tarım sektörü, ülkelerin gıda güvenliği, kırsal kalkınma, istihdam, milli gelire katkı, ihracat ve çevre koruma gibi çok fonksiyonlu özelliği ile dünyanın her ülkesinde stratejik bir öneme sahiptir.

Hızla artan dünya nüfusuna rağmen yaklaşık 20-30 yıl sonra aç kalmamak için verimin % 50 oranında artmasının sağlanması gerekmektedir. Bu maksatla nasıl tarım alanlarımıza sahip çıkmamız gerekiyorsa, çiftçimize de sahip çıkmalıyız. Bunun önem ve bilinciyle hareket ederek tarım dünyada nasıl destekleniyorsa ülkemizde de aynı şekilde desteklenmeli, çiftçinin bulunduğu köyü ve kasabayı terk etmemesi için, bölgesinde karnının doyması sağlanmalıdır.

Bugün bütün dünyayı etkisine alan küresel ısınmaya bağlı kuraklık, iklim değişiklikleri ve ekonomik krizler göz önünde alındığında zor şartlar altında yaz kış demeden alın teri döken çiftçilerimizin emeğine ne kadar muhtaç olduğumuz ortadadır. Ekmekten, sebze ve meyveye kadar bütün gıdalar soframıza çiftçimizin alın teri sonucu ulaşmaktadır.

Bu vesile ile; ülke ekonomisi kalkınmasında büyük emekleri olan başta ziraat odalarımız olmak üzere bütün çiftçi örgütlerinin ve tüm çiftçilerimizin 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Gününü şahsım ve yönetim kurulum adına kutluyor, ürünlerinin bol ve bereketli olmasını diliyorum.

 

                                                                                                 Özkan TAŞPINAR

                                                                                                        TMMOB

                                                                                          Ziraat Mühendisleri Odası

                                                                                               Konya Şube Başkanı

 

Okunma Sayısı: 392
Fotoğraf Galerisi