DÜNYA ÇİFTÇİLER GÜNÜ BASIN AÇIKLAMASI

MALATYA ŞUBE ( )
14.05.2013 (Son Güncelleme: 20.05.2013 17:36:44)

DÜNYA ÇİFTÇİLER GÜNÜ KUTLU OLSUN


Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyonu tarafından 1984 yılında Hindistan‘da yapılan genel kurulda alınan kararla kutlanmaya başlanan 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü her yıl bütün dünyada çiftçilerin sorunlarını dile getirme adına, hatırlama adına, üretimin, çalışmanın, alın terinin bilinmesi adına, çiftçiliğin olmadığı bir dünyada üretimin olmayacağı, gıdanın olmayacağı, yaşanabilir bir çevrenin olmayacağının hatırlanması ve hatırlatılması adına kutlanmaktadır.


Türkiye`de 80.000 köy ve mezrada, 2300 belde de yaşayan yaklaşık 23 milyon ekmeğine alın terini katarak, bıkmadan usanmadan yılın her mevsiminde bin bir zorlukla çalışan insanın bayramı olarak kendisini özel hissettirme günü olarak kutlanmaktadır.


14 Mayıs bütün Dünyada 7 milyar, ülkemizde 75 milyon insanın gıda ihtiyacını bütün zorluklara rağmen karşılayan, toprağını işleyen, hayvanına bakan, besleyen insanların günü.
Her geçen gün üretim alanları daralan, ekonomik olarak diğer sektörlere yenik düşen bir sektörün yılmaz yorulmaz, her yıl bir başka umutla heyecanla üretmeye devam eden insanların günü.


Yaşadığı birçok sıkıntıya rağmen alın terinin hakkını alamaması, yarınına umutla bakamaması nedeni ile çiftçilerimiz 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü‘nün dünyadaki tüm çiftçiler ile birlikte coşku ile bayram havasında kutlandığını bilmiyorlar. Bu nedenledir ki sadece 14 Mayıs değil, yılın her gününün alın teri ile çalışan, üreten çiftçilerin günü olması gerekir.


Baktığımız zaman biz tabiatla uğraşıyoruz. Tabiatla bütünleşiyoruz. Bugünün kutlanmasının sebebi, baharın gelmesi, çiftçilerin tarlanın başına dönmesi yeni umutlar taşımasındandır.
Biz çiftçilerimizi korumazsak topraklarımızda üretim yapanlar bizim çiftçilerimiz olmayacak ve Dünya Çiftçi Günü‘nü kutlamak için çiftçi de bulamayacağız. Kamu yararı ilkesi doğrultusunda, çiftçilerimizin çıkarına uygun bir tarım politikası belirlenmeli, tarımsal üretim planlı yapılmalı ve Türk çiftçisi korunmalıdır. Çiftçilerimize düşen görev ise kendi sorunlarına çözüm üretmek için güç birliği yapmalarıdır.


Dünyadaki açlık ve dengesiz beslenme sorunlarının çözümü tarımsal üretimle mümkündür. Tarım sektörünü harekete geçirerek, üretimi gerçekleştirecek güç çiftçilerdir. Bu vesileyle bütün üreticilerimizin 14 Mayıs Dünya Çiftçiler gününü kutlar, saygılar sunarım.       Fevzi ÇİÇEK
          TMMOB
Ziraat Mühendisleri Odası
 Malatya Şube Başkanı

Okunma Sayısı: 670