MEYVE VE ÖRTÜALTI SEBZE YETİŞTİRİCİLİĞİNDE İYİ TARIM UYGULAMALARI

HATAY ŞUBE
12.06.2013 (Son Güncelleme: 13.06.2013 16:20:25)

Hatay İli Tarım ve Kırsal Kalkınma Stratejik Plan Kapsamında Düzenlenen Meyve Sebze Yetiştiriciliği ve İTU Konulu Toplantıya Katıldik.

 

Hatay İli Kırsal Kalkınma ve Stratejik plan kapsamında 10.06.2013 günü İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Mustafa Kemal Üniversitesi ve Hatay Valiliği‘nin birlikte düzenledikleri toplantıda, Hatay‘da İyi Tarım Uygulamaları hakkında kaydedilen gelişmeler ve gelecekte izlenecek yol haritası üzerinde görüş alışverşinde bulunuldu. 

Toplantıda Aydın TÜFEKÇİ tarafından açılış konuşmasının yapılmasının ardından MKÜ Bahçe Bitkileri Bölümünden Doç. Dr. Tamer SERMENLİ ve Ar. Gör. Oğuzhan ÇALIŞKAN konu hakkında teknik bilgi verdiler. Bakanlık yetkilisi ise mevzuata ilişkin bilgi sundu. İlimiz Hassa İlçesinde İTU sertikalı üretim yapan çiftçilerden Mahmut Nuri GÜNDOĞDU‘nun kendi işletmesinde yapılan uygulamalara yönelik açıklamalarından sonra tüm konuşmacıların yer aldığı panel düzeni alınarak katılımcıların İTU‘ya ilişkin soruları ve katkılarının ardından toplantı sona erdi.

Şube Başkanımız Ahmet SEVER, Odamıza üye Serbest Tarım Danışmanları, çiftçil ve Ziraat Mühendisi üyelerimiz ile sektör paydaşlarının yanı sıra kamu kurum ve kuruluşlarından yetkililer de toplantıya katıldılar. Panelistler çeşitli sorulara cevap vermiş ve özellikle Erzin Burgaz sahillerinde yapılması planlanmış, ÇED raporları uygun bulunmuş yaklaşık 7 adet termik santralin, İlimizde İTU yapılabilecek 50-60 bin dekar narenciye ve diğer meyvelerin üzerine olumsuz etkileri karşısında, çevre ve insan sağlığına yönelik olumsuz etkilerinin de dikkate alınıp alınmadığı yönündeki soru ile ilgililerin konuya dikkati birkez daha çekilmek istenmiştir.

Ayrıca Şube Başkanımız panelistlere Hatay İlindeki İTU‘nun 2010 yılından bu yana yetersiz olduğu, İl Müdürlüğü ve bu alandaki görevlilerin daha iyi bir performans ortaya koyarak tarladan sofraya "güvenilir gıda üretimi" için çiftçilerimizi İTU‘ya ikna etmeleri  gerektiğini belirterek, Üniversitenin, İl Müdürlüğü‘nün, meslek odalarının ve çiftçilerin koordineli olarak çalışma yapmalarını istedi. 

Okunma Sayısı: 590
Fotoğraf Galerisi