ÇAYKUR`DA ÇALIŞAN MÜHENDİSLER ÜVEY EVLAT OLMASIN

TRABZON ŞUBE ( )
03.07.2013 (Son Güncelleme: 04.07.2013 16:49:47)

BASIN AÇIKLAMASI

                                                                                                              2 Temmuz 2013

ÇAYKUR‘DA ÇALIŞAN MÜHENDİSLER ÜVEY EVLAT OLMASIN

  

Çaykur, 47 Yaş Çay İşleme Fabrikası, 1 Çay Paketleme Fabrikası, 16.500 çalışanı ile  Türkiye çay sektörünün en büyük ve lider kuruluşudur. Kuru çay piyasasının %65‘ini elinde bulunduran ÇAYKUR sektörün lideri konumundadır. Bahçeden bardağa çayın her aşamasında emek veren ziraat mühendisleri, yaş çay alım dönemlerinde gece gündüz 24 saat büyük bir özveriyle çalışmakta ve bu dönemlerde evlerine dahi gidememektedirler.

İnsanı yaşatırsanız devlet yaşar, Çalışanı yaşatırsanız kurum yaşar!

İktisadi Devlet Teşekkülü olan Çaykur bünyesinde istihdam edilen ziraat mühendisleri maalesef 399 sayılı kanun kapsamında çalışmaktadır. 657 sayılı kanuna göre diğer kamu kuruluşlarında çalışan mühendislerden düşük ücret almaktadırlar, brüt ücretleri üzerinden gelir vergisi hesaplandığından daha fazla gelir vergisi kesintisi yapılmaktadır, derece ve kademe ilerlemesinin maaşlarına katkısı yoktur, aksine emekli kesintilerini artırdığından maaşlarında düşüşe neden olmaktadır ve birçok sosyal haktan mahrum bırakılmaktadırlar. Sektörün adeta devi haline gelmiş, kurumsallaşma yolunda örnek gösterilebilecek bir kuruluşta çalışan mühendisinlerin maaş ve özlük hakları yönünden sıkıntı yaşamaması gerektiğini düşünüyoruz. Şeyh Edebali‘nin vasiyeti olan ve gerek kamu gerekse özel sektör işverenlerinin kulaklarına küpe olması gereken bir sözü tekrar hatırlatmak istiyoruz "Ey oğul! İnsanı yaşat ki devlet yaşasın". Biz de İnsanı "yaşatırsanız devlet yaşar, Çalışanı yaşatırsanız kurum yaşar" diyoruz.

Çaykur Çalışanı Mühendisler de 657 sayılı kanun kapsamına alınmalıdır!

Hükümetin TBMM‘ne gönderdiği, belediyelerde ve diğer bazı kurumlarda sözleşmeli çalışan personelin kadroya alınması çalışmalarına Çaykur çalışanları da mutlaka dahil edilmelidir.  Çaykur‘ da, özellikle yaş çay alım dönemlerinde gece gündüz 24 saat büyük bir özveriyle çalışan mühendislerin bağlı oldukları 399 sayılı Kanundan kaynaklı sorunların bir an önce giderilmesi ve 657 sayılı Kanun kapsamına alınmaları Çaykur çalışanları ve bizlerin en büyük temennimizdir.

Tüm yetkililere ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.

                                                                         Yahya ÇAVDAR

                                                                          Şube Başkanı

                                                                                                               (Yönetim Kurulu Adına)

Okunma Sayısı: 1546