BASIN AÇIKLAMASI:TARIM ARAZİLERİ AMAÇ DIŞI KULLANILIP YOK EDİLMEMELİDİR

KONYA ŞUBE ( )
27.09.2013 (Son Güncelleme: 27.09.2013 15:02:11)

BAHRİ DAĞDAŞ ULUSLARARASI TARIMSAL ARAŞTIRMA ENSTİTÜSܒNÜN ARAZİSİNDE HASTANE DEĞİL, BİR TARIM KAMPÜSÜ ALANI OLUŞTURULABİLİR.

                                                                                                                          24 Eylül 2013

  BASIN AÇIKLAMASI: TARIM ARAZİLERİ AMAÇ DIŞI KULLANILIP YOK EDİLMEMELİDİR!

Sağlık Bakanlığı tarafından,  Konya Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü kullanımında olan bir arazi, üzerinde hastane yapılması için talep edilmektedir.

Konya Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü 1914 yılında kurulan, toprakları 100 yıldır ıslah programı kapsamında iyileştirilmiş, birinci sınıf sulu mutlak tarım alanlarına sahiptir. Talep edilen alanda 100 yıldır Uluslararası programın yanında başta Buğday olmak üzere Arpa, Yulaf, Tritikale, Çavdar, Nohut, Kuru Fasülye gibi iç tüketim ve ihracat ürünlerinin ıslah programlarını yürütürken, diğer taraftan da özellikle Mısır, Ayçiçeği, ve Soya Fasülyesi gibi dışa bağımlı olduğumuz ürünlerde bu bağımlılığı azaltmak ve ortadan kaldırmak amacıyla oldukça stratejik bir konu olan, Tohumculuk Sektörüne geliştirdiği ve geliştireceği çeşitlerle destek vermektedir. Bu alanda günümüze kadar 28 farklı tohum çeşidinde ıslah gerçekleştirerek,  Türk Tohumculuğunun %38‘inin yer aldığı ve yürütüldüğü, dolayısıyla kalbi olan Konya‘da yüzlerce tohumcu firmaya sağladığı üst kademe tohumculuk hizmeti ve Orijinal Tohumluk üretimi ile de Tohumculuk sektörünün vazgeçilmez tedarikçisi konumundadır.

Aynı zamanda talep edilen arazi üzerinde küresel ısınmanın sonuçlarından bir tanesi olan, bitkisel üretimde Kurağa Dayanıklı yeni çeşitler geliştirerek, adaptasyon çalışmaları yaparak katkıda bulunması ve Türkiye‘nin kuraklık sorununa çözüm bulması için yıllık 320 mm gibi çok düşük yağışı ile Türkiye‘nin en kurak alanında ciddi maliyetlerle kurulan; Kuraklık Test Merkezi bulunmaktadır.

Yine bu arazi Türkiye Kurak Ekim Alanları için oldukça değerli bilgiler ve sonuçlar içeren, Dünya‘daki örnekleri uzun yıllar devam eden, süreklilik ve takip gerektiren Toprak işlemesiz Doğrudan Ekim Çalışmaları konusunda da bir üs olarak kullanılmaktadır.

19 Temmuz 2005 tarihinde yürürlüğe giren 5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanım  Kanunu‘nun 2. ve 4. maddelerinde açıkça belirtildiği gibi; Tarım arazilerinin amaç dışı ve yanlış kullanımlarının önlenmesi, korumayı sağlayacak yöntemlerin oluşturulması gerekmektedir.

Bu arazi; 5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanım Kanunu‘nun 3. maddesi j bendinde belirtildiği gibi, birinci sınıf sulu mutlak tarım arazisi olup Enstitünün  en verimli arazisidir.

Bilindiği gibi Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsünün bulunduğu bölge;

* Konya sanayisinin tüm duman, is ve kokusunun etkisi altında olan bir bölgedir.

* Konya çöplüğü ve kanalizasyonunun çıkış noktasına yakın ve halen bu gün bölge insanının kokusundan rahatsız olduğu bir bölgedir.

*  Hayvan pazarı ve Konet kesim hanesinin yanıdır.

* Ayrıca, herhangi bir deprem sarsıntısında ayakta kalması gereken en önemli yerlerden birisi hastanelerdir. Oysa bu bölge tarihi Aslım Bataklığı ve daha 50 yıl önce Beyşehir Gölü son sularının biriktiği bir göl yatağıdır. Bu şartlarda Burada devasa bir hastane kompleksinin yapılması akıl ve mantıktan uzaktır.

Konya Tarımsal üretimi, Sanayisi ve İstihdamı, ile Ülkemizin Tarım üssüdür. Bahse konu bölgede tüm Tarımsal Araştırma ve Geliştirme hizmetlerinin yürütüleceği bir tarım kampüs alanı oluşturulabilir.

Konya‘nın ihtiyacı olan hastane yapımı için sağlıklı ve temiz hava şartlarının bulunduğu marjinal arazileri kapsayan alternatif alanlar yeterince bulunmaktadır.

Ziraat Mühendisleri Odası olarak, Toprak ve Arazi Kullanım Kanunu çerçevesinde, Tarım Arazilerinin amaç dışı kullanılmasını engellemek için konuyu hassasiyetle takip edeceğimizi belirtir, Kamuoyuna saygı ile duyururuz.

 

                                                                                                                   Özkan TAŞPINAR

                                                                                                                          Başkan          

 

Okunma Sayısı: 390
Fotoğraf Galerisi