HİZMETİN ÖNÜ KESİLİYOR / 12.11.2003

GENEL MERKEZ
12.11.2003 (Son Güncelleme: 15.11.2003 10:30:39)

HİZMETİN ÖNÜ KESİLİYOR

HÜKÜMETİN “DEVLET YÖNETİMİNDE ÇAĞDAŞ ADIM” OLARAK SAVUNDUĞU KAMU YÖNETİMİ TEMEL KANUNU TASARISI, BÜTÜN KESİMLERİ OLUMSUZ ETKİLEYECEK. ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI (ZMO) BAŞKANI GÖKHAN GÜNAYDIN, “TASARI İLE ÇİFTÇİLER HİZMETTEN, TARIM ÇALIŞANLARI DA MESLEKLERİNDEN OLACAKLAR” DEDİ.

MECLİS’E SUNULAN “KAMU REFORMU”NU İNCELEYEN GÖKHAN GÜNAYDIN, TASARININ ANAYASA’YA AYKIRI OLDUĞUNU VURGULADI VE ANAYASA’NIN 45. MADDESİNİ HATIRLATTI:

“DEVLET, TARIM ARAZİLERİ İLE ÇAYIR VE MERALARIN AMAÇ DIŞI KULLANILMASINI VE TAHRİBİNİ ÖNLEMEK, TARIMSAL ÜRETİM PLANLAMASI İLKELERİNE UYGUN BİTKİSEL VE HAYVANSAL ÜRETİMİ ARTIRMAK MAKSADIYLA, TARIM VE HAYVANCILIKLA UĞRAŞANLARIN İŞLETME ARAÇ VE GEREÇLERİNİN VE DİĞER GİRDİLERİNİN SAĞLANMASINI KOLAYLAŞTIRIR. DEVLET, BİTKİSEL VE HAYVANSAL ÜRÜNLERİN DEĞERLENDİRİLMESİ VE GERÇEK DEĞERLERİNİN ÜRETİCİNİN ELİNE GEÇMESİ İÇİN GEREKEN TEDBİRLERİ ALIR.”

BU MADDEYE KARŞILIK TASARININ TARIMSAL HİZMET KURUMLARINI TASFİYE ETME HEDEFİ GÜTTÜĞÜNÜ BELİRTEN GÜNAYDIN, ULUSAL VE BÖLGESEL DÜZEYDE FAALİYET GÖSTEREN ARAŞTIRMA ENSTİTÜLERİ VE LABORATUVARLAR HARİCİNDE, TARIM VE KÖYİŞLERİ BAKANLIĞI’NIN GERİYE KALAN TÜM TAŞRA TEŞKİLATININ İL ÖZEL İDARELERİNE DEVREDİLECEĞİNE DİKKAT ÇEKTİ.

GÜNAYDIN AYRICA, ASIL TEHLİKELİ OLAN DÜZENLEMENİN İL ÖZEL İDARELERİNE DEVRİ ÖNGÖRÜLEN ENSTİTÜ, LABORATUVAR VE OKULLARIN BİNA, ARAÇ, GEREÇ, MALLARININ, BÜTÇE ÖDENEKLERİNİN VE KADROLARININ GÖREV ALANINA GÖRE ÜNİVERSİTELERE, KAMU KURUMU NİTELİĞİNDEKİ MESLEK KURULUŞLARINA VEYA BELEDİYELERE DEVRİNİN ÖNGÖRÜLMESİ OLDUĞUNU SÖYLEDİ. GÜNAYDIN, “GÖRÜLDÜĞÜ GİBİ, BAKANLIĞIN TAŞRA TEŞKİLATININ HEMEN TÜMÜ, İL ÖZEL İDARELERİ VE ONLARIN ARACILIĞIYLA BELEDİYELER, MESLEK KURULUŞLARI, ÜNİVERSİTELERE PAY EDİLMEKTEDİR. BURADA TÜRKİYE ODALAR VE BORSALAR BİRLİĞİ’NİN (TOBB) ASLAN PAYINI ALACAĞINA İLİŞKİN HABERLER, ŞİMDİDEN YAYILMAKTADIR” DEDİ.

Okunma Sayısı: 691