KONTV İLE RÖPORTAJ

KONYA ŞUBE ( )
03.02.2014 (Son Güncelleme: 03.02.2014 17:58:54)

Konya Şube Başkanımız Celil ÇALIŞ, KONTV muhabirinin tarımda kuraklık ve gübre fiyatları konusundaki sorularını yanıtladı.

ZMO Konya Şube Başkanımız Celil ÇALIŞ, KONTV Muhabirine yaptığı açıklamada Konya‘da meteorolojik kuraklığın şuan itibari ile kendisini hissettirdiğini, jeolojik kuraklığın da yeraltı sularında metrelerle ifade edilen çekilmelerle kendini zaten gösterdiğini, bununla birlikte tarımsal kuraklığın şu an için söz konusu olmadığını ancak bıçak sırtı duruma gelindiğini söyledi.

Şube Başkanımız Celil ÇALIŞ şunları kaydetti;

"Cemreler düşüp doğa uyanmaya başlayana kadar alınacak kar veya yağmur yağışları, Konya tarımında hububatta etkili olacak çıkışını yapmış olan bitkilerin gelişimini, toprak altında çıkışını tamamlayamayan tohumların filizlenmesini sağlayacaktır. Arazi çalışmalarında aralık ayında gece gündüz eksi değerlerde seyreden havanın hububatta korkulduğu kadar don etkisi yapmadığı görülmektedir. Yağışların mevsim normallerinde olmaması hububatta fizyolojik olarak bir aylık bir gelişme geriliği oluşturmuştur. Bölgemizin bir diğer kritik yağışı Nisan 15-Mayıs 15 döneminde olacak yağışlarıdır. Şu günlerde ve Nisan - Mayıs döneminde düşecek yağışları bilinçli, toprak ve bitkinin ihtiyacına uygun gübreyle desteklemek, 2014 hasat döneminde kuraklık ve oluşturacağı düşünülen verim ve kalite kaybını azaltacaktır.

Havalar bugünlerde güneşli ve açık olsa da gübreleme için erkendir. Şubat sonuna kadar doğa uyanmadan atılacak gübrelerde yüzde 40‘lara varan azot kaybı olacaktır. Kıraç alanlarda şubat sonu mart başı ÜRE veya 33 nitrat gübrelemesi yapılmalı, yabancı ot ilacı ile birlikte de azotlu sıvı gübre takviyesi yapılmalıdır. Sulu tarım alanlarında gübreleme üçe bölünerek verilmeli, eğer üç defada verilme imkânı bulamayan çiftçiler en az iki defada gübreleme yapmalıdır. Gübre fiyatları son bir aylık döneme yüzde 30‘lara varan fiyat artışı ile girmiştir. Gübrelemeye bir yaklaşık bir ay daha zaman bulunmakta olup bu şekildeki fiyat artışlarının devamı zaten olumsuz giden iklimsel verilere birde çiftçi imkânsızlıktan gübre kısıtlamasına gidecek olursa verim ve kalitede kaygı oluşturacaktır. Günümüzde yaşanan ekonomik dalgalanmalara karşı çiftçi korunmalı tabiri caizse Gübre fiyatları arada kaynamamalı, çiftçi koruma altına alınmalıdır. Şu an sosyal kuraklığın etkisini yaşamaktayız, Konu ile ilgili Kurum Kuruluş ve yetkili kişiler sosyal kuraklığa körükle gitmemeli çözüm noktasında yapılabilecekleri tartışmalıdır. İnşallah ihtiyaç duyulan yağışlar gelecektir, Kuraklık kendisini gösterecek olursa da devlet ana dır, devlet babadır, çiftçinin üreticinin yanında olmalıdır. Su varlığı kıtsa, yağışlar yeterli değilse Konya sulu tarımı azaltsın veya çıksın demeye kimsenin hakkı yoktur. Sosyal devlet özelliği ile insanların doğduğu yerde doyurulması adına gerekli yatırımlar yeterince yapılmalıdır."

Okunma Sayısı: 384
Fotoğraf Galerisi