ILIMAN GEÇEN KIŞ KORKUTUYOR...

MANİSA ŞUBE ( )
10.02.2014 (Son Güncelleme: 10.02.2014 15:20:55)

Manisa Şube Başkanımız basın açıklaması yaptı.

 ILIMAN GEÇEN KIŞ KORKUTUYOR

Ilıman geçen kış ayları ilimizin bağ, zeytin ve meyve alanları için risk oluşturuyor. Bitkiler aşırı soğuktan zarar gördüğü gibi, kış aylarında belirli bir dönem soğuklanma ihtiyacı karşılanmadığında da olumsuzluklar yaşanmaktadır.

Erken çiçek açan meyve ağaçları, ilkbahar geç donlarından zarar görmektedir. İlimiz için en önemlisi de bağ alanları bu durumdan etkilenmektedir.

Geçtiğimiz yıl yaşadığımız gibi asmalara su erken yürümekte ve Şubat sonu Mart başında oluşacak olası donlardan etkilenme olasılığı artmaktadır. Bu dönemde henüz gözlerden yeşil sürgün çıkmadığından sigorta, bu zararı karşılamamaktadır.

Ayrıca üreticilerimizin, bitkiye su yürümesine rağmen gözlerde kabarma, uyanma görülmeden don zararı oluşabileceğine inanmamaktadır.

2013 yılı Mart ayı başında don uyarısı verildiğinde bağında yağmurlama sistemi bulunmasına rağmen birçok üretici; gözler henüz uyanmadı, bir şey olmaz diyerek bu sistemleri çalıştırmamıştır.

Oysa bağlar, iklim koşullarına duyarlıdır. – 20 C gövde bile donmaktadır. Üreticilerimizin, küresel iklim değişikliğinin etkisini hissettiği bu yıllarda ani aşırı iklim değişikliklerine karşı duyarlı olmaları gerekmektedir. Bağlara su yürümesinden itibaren, zirai don uyarısı verildiğinde yağmurlama sistemlerini çalıştırmalı veya sis ya da duman oluşturularak korunma sağlanmalıdır.

Don olayı genelde, gece 24`ten sonra başlanmakta ve sabah 8 -9`a kadar devam edebilmektedir. Bu nedenle sadece sabaha karşı 1–2 saatlik önlem almak çözüm olmamaktadır.

TARSİM, poliçe teminatını bitkinin tüm dönemlerini kapsayacak şekilde düzenlemelidir. Sık sık yaşanan üretici – TARSİM anlaşmazlıklarının çözümü için Hakem heyetleri kurulmalıdır. Hakem heyetinde İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Ziraat Odaları, Ziraat Mühendisleri Odası ve TARSİM Temsilcileri yer almalıdır. Aksi takdirde, sigortaya olan güven bitmiştir.

Üreticilerin büyük çoğunluğu bankalara, kooperatiflere borçlandıkları için, sigorta yaptırmak durumunda kalmaktadır. Oysa sigorta, gönüllü olarak, güvenle yaptırılmalıdır. İklimsel risklerin bu kadar yoğun yaşandığı bu yıllarda sigorta yaptırmak zorunluluktur.

Ziraat Mühendisleri Odası olarak,  üreticilerimize tavsiyemiz;

-         Yeni bağları, mümkün olduğunca yüksek tesis edin,

-         Bağ alanlarının otsuz olmasını sağlayın,

-         Bitkinin uyanmasını hızlandıracak faaliyetlerden kaçının,

-         Don uyarısı verildiğinde, varsa yağmurlama sistemlerinizi çalıştırın,

-         Sigorta yaptırmayı ihmal etmeyin.

Tüm üreticilerimize saygılarımızla.

                                                                                 İbrahim DEMRAN

                                                                            Ziraat Mühendisleri Odası

                                                                               Manisa Şube Başkanı

Okunma Sayısı: 301
Fotoğraf Galerisi