BÜYÜK ÇANAKKALE YÜRÜYÜŞÜ VE "KÜÇÜK GEZİCİ"YE DESTEK

ÇANAKKALE ŞUBE ( )
22.01.2014 (Son Güncelleme: 11.02.2014 12:24:19)

 

KESK, TMMOB ve TTB‘nin organize ettiği Büyük Çanakkale Yürüyüşüne kitlesel katılım sağlandı. Yürüyüş sonunda yapılan basın açıklamaları sırasında konuşan Ziraat Mühendisleri Odası Şube Başkanı Prof. Dr. Türker Savaş; "Bundan 89 yıl önce bu topraklarda emperyalistlere geçit vermeyen bu halk, açgözlü egemenler sıcak evlerinde, bir elleri yağda bir elleri balda keyif çatarken buralara sürdükleri ve emellerine alet ettikleri yoksul insanları da bağrına basarak ne denli barışçıl olduklarını ve barışın ne denli kıymetli olduğunu da göstermişlerdir. Eemperyalizmin yöntemleri değişmiş ama ne yazık ki saldırıları asla kesilmemiştir. Doymak bilmeyen emperyalistler, işbirlikçileri aracılığıyla ülkeye neoliberal politikaları dayatmışlardır. Bu politikaları sorunsuz bir şekilde uygulamak içinse ülkenin kör karanlığa sürüklenmesi için ellerinden geleni yapmışlar ve yapmaya devam etmektedirler. Ülkemizdeki doğa talanı hızlanarak, şiddetlenerek devam etmektedir. Ülkemizin neredeyse tüm vadileri, akarsuları, dereleri HES‘lerin tehdidi altındadır. Ülkemizin tüm ormanları, dağları madencilerin tehdidi altındadır. Ülkemizin doğası termik santrallerin tehdidi altındadır. Bu topraklar havamızı solunmaz hale getirecek olan termik santrallerin, Kazdağı ise sularımızı içilemeyecek duruma sokacak metalik madenciliğin ağır tehdidi altındadır. Bunlar çevre saldırılarının görünen yüzüdür. Görünmeyen yüzü ise ekolojik dengenin çökmesi ve yaşamın son bulmasıdır" dedi.

Çanakkale‘de Gezi Parkı eylemlerinde yola yazı yazdığı için kamu malına zarar verdiği gerekçesiyle hakkında dava açılan ve kamuoyunda da "Küçük Gezi‘ci" ve "Gezi çocuğu" olarak bilinen 13 yaşındaki B.T.İ. ‘nin 21 Ocak 2014 günü Çanakkale Adliyesi‘nde görülen davasına destek verdik. Mikrofon olarak kullanılan elma şekerleriyle açıklama yapılarak; 13 yaşındaki bir çocuk hakkında ‘Kahrolsun Faşizm‘ diye yazı yazdığı gerekçesiyle dava açılması protesto edildi.

21 Ocak 2014 günü Bayramiç İlçesi Kurşunlu Köyündeki çevre direnişine katılan çevrecilerden 7 kişi hakkında çalışmayı engelleme iddiası ile maden şirketi tarafından açılan davaya da destek verildi.

 

Okunma Sayısı: 195
Fotoğraf Galerisi