ÇANAKKALE BELEDİYE BAŞKANI ŞUBEMİZİ ZİYARET ETTİ

ÇANAKKALE ŞUBE ( )
18.02.2014 (Son Güncelleme: 19.02.2014 15:01:58)

Çanakkale Belediye Başkanı ve CHP başkan adayı Ülgür GÖKHAN beraberindeki heyet ile şubemizi ziyaret etti.

 

Belediye Başkanı Ülgür GÖKHAN, 17 Şubat 2014 günü gerçekleştirdiği ziyaret ile yeni Yönetim Kurulumuzu tebrik ederek başarılar diledi.

Ziyaret esnasında Çanakkale`nin tarımsal alandaki problemleri, özellikle kurak geçen kış ayları sonrasında oluşacak su sıkıntısının ve kuraklığın tarıma etkilerine değinildi. Ziraat Mühendisleri Odası ile ikili ilişkilerin önümüzdeki dönemde de devam edeceğini ifade eden GÖKHAN, çeşitli nedenlerle suların kirlenmesi ve kuraklık gibi tehlikelerle karşı karşıya olduklarını ifade etti. "Çanakkale‘nin çevresinin korunmasına yönelik çabalarımız ve ortaklığımız, Ziraat Mühendisleri Odası başta olmak üzere, tüm Çevre Platformu ve belişenleri ile devam edecek" diyen GÖKHAN, "Çevre ve doğanın tahrip edilmesinin ardından, sadece içme suyu ve doğanın bozulması ile ilgili değil, aynı zamanda tarımda da büyük zararların ortaya çıkacağını biliyoruz. Nitekim bu yıl kuraklık eğer devam ederse, başımıza kötü şeyler gelme olasılığı var. Bir yıl daha böyle bir kuraklık, bizi ciddi zorluklara götürür" dedi.

Ayrıca son yıllarda sanayileşme ve maden arama çalışmaları sonucu yoğunlaşan çevre sorunlarından da tarımın olumsuz etkilendiği dile getirildi.

Ziraat Mühendisleri Odası Şube Başkanı Prof. Dr. Savaş TÜRKER tarafından tarımın problemleri, su kaynaklarının kullanımı ve tarımı bekleyen kuraklık hakkında bilgi verildi. SAVAŞ, "İnsan faaliyetleri sonucu bu hale gelindi, yani küresel iklim değişimine sebep biz olduk" dedi.

Kuraklık tehlikesine dikkat çeken, Prof. Dr. SAVAŞ, "Dolayısıyla önemli bir sorumluluğumuz var. Bu sorumluluğun içinde çevrenin korunması, emisyonların azaltılması, küresel iklim değişikliğine karşı yapılması gereken önemli şeyler var. Kuraklık da zaten bunların sonucunda ortaya çıkıyor. Önümüzdeki senelerde susuzluk çekeceğimizi düşünüyorum. Önceki senelerde ‘kuraklık deniyor ama her tarafı sel bastı‘ gibi bir söylem vardı. Öyle değil aslında. Çanakkale‘nin yıllar bazında ortalamasının yerine gelmediğini görüyoruz. Yağışlar eskisi gibi ortalamayı telafi etmiyor. Bir dönemde sel olması, çok yağış olması kuraklık olmadığı anlamına gelmiyor. Nitekim geçen sene yağan yağmurun ardından barajların dolup taştığı söyleniyordu ama bu sene böyle olmadığı ortada. 17 Aralık‘ta Bayramiç Barajı‘nın dolduğu söyleniyordu. Şu anda yarısını bile bulmamış. Ziraat Mühendisleri Odası olarak  hassas olduğumuz iki konu var; bunlar çevre ve tarımsal alanların muhafazasıdır. Bunlarla ilgili olarak Hicri bey nereden bıraktıysa oradan devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Okunma Sayısı: 261
Fotoğraf Galerisi