"TARIMI BİLEN YAPMALI…”

GAZİANTEP ŞUBE
25.02.2014 (Son Güncelleme: 25.02.2014 14:02:55)

Şube Başkanımız Kenan SEÇKİN`in ekspres gazetesine yapmış olduğu açıklama...

Gaziantep Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Kenan Seçkin, tarım alanlarının azaldığına dikkat çekti. "Birim alanda üretimin artmasının, ziraat mühendisi ve bitkilerin iyi beslenmesi ile mümkün olacağını" ifade etti.

"Tarım alanı azalıyor"

Seçkin; "İzmir‘de düzenlenen toplantıya tohum bayileri, gübre bayileri, tarım gıda ve hayvancılık bakanlığı daire başkanlığı katıldı. Ziraat mühendisleri sorunları, bayilerin sorunları ele alındı. Gübre satan, ticaret yapan bayiler muhakkak ziraat mühendisi istihdam etmeli. Dünya nüfusu her gün artıyor. Buna karşın her her gün tarım alanı azalıyor. Onun için tarım alanlarında birim alandan daha çok ürün almamız gerekiyor. Artan nüfusu doyurmak için bu şart. Birim alandan daha fazla ürün alabilmek için de üretimin artması, ziraat mühendisleri ile iyi bir bitki besleme ile olur" dedi.

"Gübre bilinmeyen kişiler tarafından verilirse tarıma zararı olur"

Kimyasal ve organik gübrelerle ürünün artacağını ifade eden Seçkin; "Gübre ziraat mühendisleri tarafından değil, bilmeyen kişiler tarafından çiftçilere verilirse gübrenin tarıma faydası değil, zararı olur. Toprağını analiz yaptıran üretici, bu analiz sonucu toprağın ihtiyacı belirlenen gübreyi ancak bu analizi okuyabilen ziraat mühendisi belirleyebilir. Devlet, toprak analizi yaptıran çiftçiye teşvik desteği veriyor. Bu desteği verirken analiz sonucu gübre kullanılmazsa gübre boşuna gider.

Gübre bayilerini tarım gıda ve hayvancılık müdürlüğünün denetleyemediğini ifade eden Seçkin, tarım arazilerinin korunması konusunda da şu görüşleri dile getirdi:

"2005 yılının sonunda 4503 sayılı toprak koruma kanunu çıkarıldı. Bu kanuna dayanarak tarım alanların tarımsal amaç dışında kullanımı için mutlak suretle kuruldan izin alınması gerekiyor. Kurumun başkanı, vali, 9 veya 11 üyeden oluşuyor. Sivil toplum örgütlerini temsilen ziraat mühendisleri, bu kurulun üyesidir. Tarım alanı korunmaya çalışıyor. Tarımsal alanın, tarım alanı dışında kullanımında dava açabiliyoruz" dedi.

(M.Türkmen)

Okunma Sayısı: 191