TOPRAK TV İLE TARIM FUARI’NDA RÖPORTAJ

KONYA ŞUBE ( )
07.03.2014 (Son Güncelleme: 07.03.2014 17:50:56)

Konya Şube Başkanımız Celil ÇALIŞ, 2014 Konya Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nda canlı yayında TOPRAK TV Muhabirinin tarım gündemi hakkındaki sorularını cevapladı.

Ziraat Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanımız Celil ÇALIŞ; 2014 Konya 3. Tohum Teknolojileri, Bitki Besleme, Fidancılık, Bahçe Bitkileri, Zirai Mücadele, Sulama, Gübreleme ve Ekipmanları Fuarı ile 2. Hayvancılık Ekipmanları ve Süt Endüstrisi Fuarı‘nda,  canlı yayından TOPRAK TV Muhabirinin tarım gündemine dair sorularını cevapladı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının 2010-2011 yıllarında gündeme getirdiği "havza bazlı ürün destekleme modeli"nin bir an önce hayata geçirilmesinin gerekliliğini ve bu sayede her üründe planlanan ölçüde üretim yapılabileceğini ve bununda ülkemiz tarımı için büyük önem taşıdığını ifade eden Konya Şube Başkanımız Celil ÇALIŞ, şunları dile getirdi;

"Tarım Ülkesi olduğumuzu kabul ederek ekonomik kalkınma hamlemizi tarımdan başlatmalıyız. Bu kapsamda çiftçiliğin meslek haline getirilmesi konusunda üretici birliklerinin oluşturulması için yol gösterici ve destekleyici yönetmelik ve kanunları hayata geçirmeliyiz. Çiftçiliğin meslek haline getirilmesi gerekmektedir.

Ayrıca günümüzde yağış azlığında düşen yağışları, mevcut kullanılabilir su kaynaklarını daha rantabıl kullanabilme adına, hem tarım teknolojisini, hem de tarımsal altyapıyı yeniden rehabilite etmemiz gerekmektedir.

Sulanabilir tarım alanlarının sulanabilmesi için ekonomik olarak getirilebilir diğer havzalardaki fazla su varlığının KOP bölgesine aktarılması gerekmektedir. Bunun için yeterli kaynak sağlanmalıdır" dedi.

Konya Şube Başkanımız Celil ÇALIŞ, programın sonunda ZMO Konya Öğrenci Kolumuzun Şubemizin katkılarıyla çıkardığı Akademik Tarım Dergisi‘nin yeni çıkan 9. sayısını TOPRAK TV Muhabirine sundu.    

Okunma Sayısı: 569
Fotoğraf Galerisi