İŞLETMELER BİRLEŞMELİ

GAZİANTEP ŞUBE
18.04.2014 (Son Güncelleme: 21.04.2014 12:15:56)

ŞUBE BAŞKANIMIZ KENAN SEÇKİN`İN GAZİANTEP GÜNEŞ GAZETESİNE YAPMIŞ OLDUĞU, İŞLETMELER BİRLEŞMELİ KONULU AÇIKLaMASI;

 

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Kenan Seçkin, Gaziantep‘te son dönemlerde yaşanan traktör artışlarının arazilerin miras yoluyla bölünmesinden kaynaklı olduğunu söyledi. 

Gaziantep‘teki traftör sayısı 2014 Şubat ayında, Ocak ayına göre önemli bir artış gösterdi. Toplamda yaklaşık 30 bin traktör bulunan Gaziantep, 199 adetlik artışla Türkiye sıralamasında ikinci oldu. Konya ise 199 adetle birinci sırada yer alıyor. 

BİRÇOK NEDENİ VAR

Konuyla ilgili olarak Güneş Gazetesi‘ne değerlendirmede bulunan Ziraat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Kenan Seçkin, arazilerin bölündükçe trafktör sayılarının da doğal olarak artış gösterdiğini ifade etti.

Miras yoluyla küçülen arazilerin her birinin ayrı bir traktörle işlendiğini belirten Seçkin, "Örneğin 4 kardeş arazilerini miras yoluyla paylaştıktan sonra, arazinin işlevi için yeni tarım makinalarına ihtiyaç duyuyor. Bu nedenle başta traktör olmak üzere birçok yeni makina alınıyor. Bunun gibi gerekçeler ilimizdeki traktör artışının nedenleridir" dedi. 

İMECE  ÇALIŞMASI YAPILMALI

Traktör sayısındaki artışın sağlıklı olmadığına da dikkat çeken Seçkin, şu önerilerde bulundu: Öncelikle küçük işletme mantığındakiler birleşmeli ve zirai araçları ortak kullanmalı. Bugün bir traftörün günde 300-500 hektarlık alanı sürübildiğini düşünürsek, sadece bir traktörü daha küçük alanda kullanmak her açıdan büyük kayıptır. Bu nedenle tarımsal alanda planlı ve proğramlı bir çalışma yapılmalı.  Aksi takdirde, ekonomik zorluk içindeki çiftçi, kaynaklarının büyük bölümünü traktör alımı için ayırmak zorunda kalıyor."

Seçkin, tarımla uğraşın nüfusun büyük bölümünün şehir merkezinde yaşaması nedeniyle zirai çalışmaların hafta sonunda yapılmasının da birlikte hareket etmeyi engellediğini de sözlerine ekledi.

İZZETTİN ENCÜ

Okunma Sayısı: 191