MÜZAKERELERDE TARIM DOSYASI KAPANMAZ - RADİKAL - 11.10.2004

GENEL MERKEZ
11.10.2004 (Son Güncelleme: 11.10.2004 16:32:26)

ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI BAŞKANI GÖKHAN GÜNAYDIN, AB KOMİSYONU'nun Türkiye İlerleme Raporu'NDA KOPENHAG KRİTERLERİ'nin yerini tarım kriterlerinin aldığını savundu. Müzakere de bir dosya kapanmadan yeni bir dosyaya geçilemeyeceğini vurgulayan Gökhan Günaydın, "AB, tarım dosyasını açacak ve kapatmayacak gibi görünüyor" diye konuştu. Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Günaydın, AB Komisyonu'NUN TÜRKİYE İLERLEME RAPORU'nun tarımla ilgili bölümünü değerlendirdi. Günaydın, raporun dili ve vurgu yaptığı alanlara bakıldığında, Kopenhag Kriterleri'NİN YERİNE, EKONOMİK VE SOSYAL BOYUTLARIYLA TARIM SEKTÖRÜNÜN OTURTULDUĞUNUN GÖRÜLDÜĞÜNÜ BELİRTTİ. AB'nin tarım dosyasını açacağını ve bir daha da kapatmayacağını savunan Günaydın, "Bu, AB üyeliği önünde engel olarak tarımın ve üreticinin gösterilmesi gibi tehlikeli bir sürece işaret ediyor" dedi.

Günaydın, kapanmayan tarım dosyası sonrasında, teknik bir koşul olan "müktesebatı üstlenme yeteneği" eksikliğinin bir bahane olarak Türkiye'NİN KARŞISINA ÇIKARILABİLECEĞİNİ BELİRTTİ. TÜRKİYE'ye üye ülke perspektifi yerine"özel statülü üye" perspektifi önerilebileceğini ileri süren Günaydın, böyle bir önerinin Türkiye'NİN ÇIKARLARINA UYGUN OLMADIĞINI DİLE GETİREREK SÖZLERİNİ ŞÖYLE SÜRDÜRDÜ:

SEKTÖRÜN SORUNLARI ÇÖZÜLEBİLİR NİTELİKTE

"TÜRKİYE TARIMI VE KIRSAL ALANINDA ÖNEMLİ SORUNLARIN BULUNDUĞU DOĞRUDUR, ANCAK BUNLAR ÇÖZÜLEMEZ DEĞİLDİR. AB'nin, adaylık sürecinde de Türkiye'YE ÖNEMLİ BİR KAYNAK AKTARMAYACAĞI AÇIKTIR. BU ÇERÇEVEDE, FAİZE DEĞİL YATIRIMA BÜTÇE AYIRAN BİR POLİTİKA, TARIMSAL-KIRSAL SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ İÇİN OLMAZSA OLMAZ KOŞULDUR. ÜRETEN VE KENDİNE YETEN, BİR ÜLKE, TÜM TARIMCILARIN ORTAK HEDEFİDİR."

Okunma Sayısı: 476