14 MAYIS DÜNYA ÇİFTÇİLER GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN

KONYA ŞUBE ( )
16.05.2014 (Son Güncelleme: 17.05.2014 11:50:55)

Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyonu‘nun kuruluş günü olan 14 Mayıs yalnız bizde değil kuruluşa üye bütün ülkelerde Dünya Çiftçiler Günü olarak kutlanmaktadır. 

Giderek artan dünya nüfusunu göz önüne aldığımızda ülkemiz insanını doyurmak için aynı tarım alanlarına sahip olsak dahi, tarımda bugünkü durumumuzda olabilmek için birim alandan % 50 den fazla ürün almamız gerekmektedir. Bunu sağlamak amacıyla tarım alanlarımıza nasıl sahip çıkmamız gerekiyorsa, çiftçimize de sahip çıkmamız gerekmektedir. Bunun önem ve bilinciyle hareket ederek tarım dünyada nasıl destekleniyorsa ülkemizde de aynı şekilde desteklenmeli, çiftçinin bulunduğu köyü ve kasabayı terk etmemesi için, bölgesinde karnının doyması sağlanmalıdır.

Bugün bütün dünyayı etkisine alan küresel ısınmaya bağlı kuraklık, iklim değişiklikleri ve ekonomik krizler göz önünde alındığında zor şartlar altında yaz kış demeden alın teri döken çiftçilerimizin emeğine ne kadar muhtaç olduğumuz ortadadır. Ekmekten, sebze ve meyveye kadar bütün gıdalar soframıza çiftçimizin alın teri sonucu ulaşmaktadır. Unutulmamalıdır ki, yeryüzünde kalacak olan en son devletler tarıma dört elle sarılmış, tarımdan sanayileşmiş, kalkınmış ve tarım ürünlerini yurt dışına ihraç edebilen ülkeler olacaktır.

Bu vesile ile; ülke ekonomisi kalkınmasında büyük emekleri olan başta çiftçi örgütleri ziraat odalarımız olmak üzere, tüm çiftçilerimizin 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Gününü şahsım ve yönetim kurulum adına kutluyor, ürünlerinin bol ve bereketli olmasını diliyorum.

 

 

                                                                                                           Celil ÇALIŞ 

                                                                                                              TMMOB

                                                                                                  Ziraat Mühendisleri Odası

                                                                                                      Konya Şube Başkanı

 

  

Okunma Sayısı: 144
Fotoğraf Galerisi